Binalarda Yapı Sağlığı Nedir

26.10.2019
A+
A-
Binalarda Yapı Sağlığı Nedir

Sağlıklı bir bina tamamen verimlilik ile ilgilidir. Sağlıklı bir bina, bina içindeki insanların en yüksek işlevsellikte çalışabilmeleri veya yaşayabilmelerini sağlayan verimli bir binadır. Bir bina, biz insanlar adına çalışan canlı bir makinedir. Binanın amacı, yapı içinde çalışan insanların en yüksek verimlilikle çalışabilmelerini sağlamaktır. Ancak binanın bakımı ve onarımı yine bina sahiplerine düşmektedir.

Sağlıklı Bir Binanın Temelleri 7 Maddede Toplanır.

Hava Kalitesi

Düşük kimyasal emisyonlu sarf malzemeleri, döşemeleri ve inşaat malzemelerini seçin. Kurşun, PCB ve asbest olup olmadığını kontrol edin. Bir buhar bariyeri kullanın. Nem seviyelerini yüzde 30-60 arasında tutun.

Toz ve Zararlı Maddeler

Yüksek verimli filtreli vakumları kullanın ve yüzeyleri düzenli olarak temizleyin. Giriş noktalarını kapatın, nem birikmesini önleyin ve çöpleri çıkarın. Böcek ilacı kullanımından kaçının.

Aydınlatma ve Görünüm

Mümkün olduğunca gün ışığı ve / veya yüksek yoğunluklu mavi zenginleştirilmiş aydınlatma sistemi kullanın. Tüm pencerelere doğrudan güneş ışığı sağlayın. 

Nem

Çatı, sıhhi tesisat, tavanlar, bodrum katların düzenli denetimlerini yapın. Nem veya küf bulunduğunda derhal kaynağa hitap edin ve kirli malzemeleri kurutun veya değiştirin.

Emniyet ve Güvenlik

Yangın güvenliği ve karbonmonoksit standartlarını karşılayın. Yeterli aydınlatma sağlayın. Olay bildirimi (acil numaralar) kullanın. Acil durum eylem planınız muhakkak olsun.

Havalandırma

İç mekan havalandırması için yerel kurallara uyun. Bodrum katlar ve tavanların havalandırılmasını sağlayın

Su Kalitesi

Gerekirse arıtma sistemini kurun. Artık dezenfektan seviyelerinin mikropları kontrol etmek için yeterli olduğundan emin olun, ancak fazla olsun. Borularda durgunluğu önleyin.

Bina sağlık analizi ve Bina Güçlendirme İle ilgili yazımızı mutlaka okuyunuz.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.