Bungalov Ev Nedir

27.02.2019
Bungalov Ev Nedir

Bungalov Ev Nedir ?

Bungalov ifadesi hint dili bangala’dan türetilmiştir. İngilizce karşılığı “Bungalow” günümüzde yaygın olarak küçük yada bir buçuk katlı bir ev veya günü birlik bir evi tanımlamak için kullanılır.

Aslında, bildiğimiz gibi bungalovlar ilk olarak Hindistan’da on dokuzuncu yüzyılın ortalarında İngilizler tarafından yapılmıştır. Amaç, gezginler için gayri resmi, kolay inşa edilmiş, tek katlı bir dinlenme evi tasarlamaktı. Zemine alçak inşa edilmiş olan yapı, geniş ve sarkıt saçaklarla korunan geniş sundurmalara sahipti, ülkenin sıcak ve güneşli iklimi ile başa çıkmak için düşünülmüş en uygun mimar tasarımdı. Bu mimari tasarım sonradan bungalov ifadesini aldı.

Bungalov Evin Özellikleri

Basit mimar tasarımı, seyrek dekorasyon ve doğal malzemeler Bungalov tarzının vazgeçilmez bileşenleridir. Bungalovlar her zaman ön sundurmalara ve alçak eğimli üçgen bir çatıya sahiptir. Aslında birazda Gassho style tarzı mimariye sahiptir.

Bungalov Evde Kullanılan Malzemeler

Bungalovun dış mekanı için kullanılan malzemeler genellikle Ahşaptır. İlk zamanları fıçı tahtası en yaygın dış cephe kaplamasıydı, ardından sedir taşı, odun genellikle kahverenginin doğal bir tonunu oluşturuyordu. Dekoratif bir biçimde kalıplanmış taş, tuğla veya beton blok da kullanılmıştır. Coğrafi konum genellikle kullanılacak dış materyali belirler. Batı’da, örneğin, bölgeye özgü malzemeler olan alçı duvarlar ve kil kiremit çatılar yaygındır.

Bungalov Evlerin çatıları

Çatı, evi güneşten korumak için geniş sarkıtlara sahip alçak eğimli bir yapıya sahiptir. Kirişler genellikle evden uzar, uçları bazen dekoratif amaçlar için kesilir. Bungalov evlerin çatıları genellikle düşük yapılır. Ancak günümüzde özellikle tatil sitelerinde ve otel tanıtım sitelerinde bungalov evlerin tarzları çok değişkendir. Aslında evin kendisi bungalov değildir ancak bungalov olarak tanımlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.