Çevre Mühendisliği Nedir

05.12.2019
A+
A-
Çevre Mühendisliği Nedir

Çevre mühendisleri; Çevre sorunlarına çözümlemek ve geliştirmek için, mühendislik, toprak bilimi, biyoloji ve kimya ilkelerini kullanırlar. Geri dönüşüm, atık, halk sağlığı, su ve hava kirliliği kontrolünü sağlamak için çalışırlar. Ayrıca güvenli olmayan içme suyu, iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik gibi küresel sorunları da ele almaktadırlar.

Çevre Mühendislerinin Görevleri

Çevre mühendislerinin görevleri nelerdir ?

  • Çevresel araştırma raporlarını hazırlamak
  • İçme ve atık su tesisleri ayrıca hava kirliliği kontrol sistemleri gibi çevrenin korunmasına yol açan projeler tasarlamak
  • Planları, izinleri ve standart çalışma prosedürlerini inceleme, yenilemek ve bakım projeleri oluşturmak
  • Çevresel iyileştirme projeleri ve yasal işlemler için teknik destek sağlamak
  • Bilimsel verileri analiz etmek ve kalite kontrol kontrollerini yapmak
  • Çevresel gelişim programlarının ilerlemesini izlemek ve geliştirmek
  • Çevresel düzenlemelere uyumu sağlamak için endüstriyel ve belediye tesislerini ve programlarını incelemek ve katkı sağlamak
  • Şirketlere ve devlet kurumlarına, kirlenmiş sahaları temizleme prosedürleri hakkında araştırmalar sunmak

Çevre mühendisleri, bir tehlikenin önemini değerlendirdikleri, tedavi ve içerdiği konusunda tavsiyelerde bulundukları tehlikeli atık yönetimi çalışmaları yürütürler. Ayrıca, belediye ve endüstriyel su kaynakları ve endüstriyel atık su arıtımı için sistemler tasarlar ve önerilen inşaat projelerinin çevresel etkilerini araştırırlar. 

Bazı çevre mühendisleri asit yağmuru, iklim değişikliği, otomobil emisyonları ve ozon tükenmesinin etkilerini en aza indirmenin yollarını inceliyorlar. Ayrıca çevre bilimcileri, kentsel ve bölgesel planlamacılar, tehlikeli atık teknisyenleri ve diğer mühendislerle birlikte, çevre problemlerini ve çevresel sürdürülebilirliği ele almak için hukuk alanı ile işbirliği yapıyorlar. 

Çevre Mühendisleri İçin Önemli İp Uçları

Hayal gücünüzü geliştirin

Çevre mühendisleri bütün mühendislik alanları ile bağlantılıdır. Tüm mühendislik alanları ile çalışabilecek iş alanına sahiptir. Böylece geniş bir iş yelpazesi olan bu mühendislik bilimi için hayal gücünüzü çalıştırmalısınız.

Kişiler arası becerileri geliştirin !

Çevre mühendisleri başkalarıyla ortak bir hedefe doğru çalışmalıdır. Genellikle başka sistemler tasarlayan mühendisler ve bilim adamları ile birlikte tasarımları hayata geçiren teknisyenler ve mekanikçiler ile birlikte çalışırlar.

Problem çözme yeteneklerinizi geliştirin

Tesisleri ve zamanlamayı tasarlarken, çevre mühendisleri, işçilerin emniyetinden çevre korumasına kadar bir kerede birkaç sorunu çözmek için çaba gösterir. İşverenlerine yönelik kayıpları önlemek, çalışanların sağlığını korumak ve çevresel zararları azaltmak için sorunları tanımlamak ve öngörmek zorundadırlar.

Okuma Becerilerilerinizi geliştirin

Çevre mühendisleri genellikle iş adamları, avukatlar ve kendi alanlarının dışındaki diğer meslek grupları ile çalışır. Sık sık eğitim kapsamı dışındaki konularla ilgili belgeleri okumak ve anlamak zorundadırlar.

Yazma Becerileri. 

Çevre mühendisleri net bir şekilde kendi alanında makaleler yazmalı, böylece kendi alanında eğitimini daha fazlasıyla geliştirecektir.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.