Yoldan İhdas Nedir

06.12.2019
A+
A-
Yoldan İhdas Nedir

İhdas; Kelime anlamı olarak “Ortaya çıkarma, yeni bir şey yapmak” demektir. Ancak, arsa ve belediye minvalinde ihdas ifadesi, “satın alma” olarak biliniyor. Örnek; “Yoldan ihdas” diye söylendiği zaman, yoldan satın alma var demektir.

Dolayısıyla; Yoldan ihdas, dereden ihdas, parsel ihdası ifadelerinin tamamında bir satın alma süreci vardır. Bir çok sitede yalan yanlış bilgiler vardır. İhdas adı altında yola terk anlatmaktadırlar. İhdas bir yola terk işlemi değildir. Yola Terk; Plan sonucu yolda kalan kısmın Bedelsiz veya bedelli kamuya devredilmesi demektir. İhdas ise, kamu alanında kalan kısmın tarafınıza çoğunlukla zorunlu bir şekilde satılması demektir.

Yoldan İhdas İşlemi Neden Oluşur ?

Bu tamamen plan ile alakalıdır. Plan değişikliklerinde bazen yola terk bazen parka terk, bazende ihdas çıkabilir. Aşağıda resimli bir örnek gösterdim. X ve Y parselden plan geçirilmiş. Görüldüğü üzere iki yeşil arasında kalan kısım yol, bu sebeple Y parseldeki C kısım, X parseldeki B kısım yola terk olacak, X parseldeki A kısım ise yoldan ihdas yapılacak. Bu tip ihdaslar ilgili kurum yani belediye tarafından yapılaşma için mecburi şart koşulur. Yani X parsel yeni bir bina yapacaksanız A kısmını satın almak zorundasınız. Yani ihdas yapmak zorundasınız.

Yoldan İhdas Nasıl Yapılır ?

Yoldan ihdas işlemi özel harita büroları tarafından yapılır. İlgili belediyeden encümen kararı alınarak, kadastro süreci ve sonrasında tapu sürüce ile işlem tamamlanır ve yeni tapunuz çıkar.

Yoldan İhdas İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yoldan ihdas işlemi yukarıda da söylemiş olduğumuz için özel harita şirketleri tarafından yapılır. Dolasıyla tüm resmi evrakları özel harita firması temin eder. Bir çok haber sitesinde gerekli evraklar adın altında, teknik rapor, kot kesit vb gibi saçma sapan yanlış bilgiler verilir. Tamamı aldatıcıdır. İhdas işlemleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  • Aplikasyon Krokisi
  • İmar durumu
  • İnşaat İstikamet Rölövesi
  • Encümen Kararı Teklif Dosyası
  • Kadastro değişiklik tasarımı dosyası
  • Tapu çıkartılır.

Yoldan İhdas İşlemi Ücreti Nedir ?

Yoldan ihdas ücreti il ve ilçelerine göre fiyatı değişir. Harita kadastro mühendisler odasının belirlemiş olduğu taban fiyatları vardır. Minimum ihdas mühendislik hizmeti 2500 liradır. Bu sadece mühendislik hizmet bedelidir. Bunun yanında yaklaşık 1500 lira ile 2000 lira arası resmi harç bedelleri çıkar.

Bunun yanında asıl ödemeniz gereken para, belediyeye ödeyeceğiniz ihdas bedelidir. İhdas ücretleri aslında rayiç bedel üzerinden tespit edilebilir. Ancak bir çok belediye rayiç bedel üzerinden satış yapmamaktadır. Çoğunlukla piyasa değeri üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Örneğin 1000 lira rayiç bedeli olan bir yerde, piyasa değeri 2500 lira ise, belediyenin size satacağı kısımda 1000 lira olmuyor malesef. Peki ne kadar oluyor ? Cevabı ilgili belediyenizde….

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.