Ferdi iskan belgesi nedir

07.02.2016
A+
A-
Ferdi iskan belgesi nedir

İnşaat tamamlandıktan sonra Bağımsız Bölüm Kullanım izni olarak tanımlanıyor. Mevzuat olarak Bağımsız bölüm maliklerinin müracat etmesi durumunda binada bulunan bağımsız bölümler için ayrı ayrı alınan izindir. Bu izne Aynı zamanda ” Yapı Kullanma izin Belgesi” de denmektedir.

İskan Nasıl Alınır?

Ferdi İskan olarak da bilinen yapı kullanma izin belgesi aslında bir nevi yapının bittiğine dair belediye tarafından verilen bir ruhsattır. Bu belgeyi almakla birlikte Belediye tarafından ; bu yapı mevzuata uygun tüm alt yapı ve belediyenin ücretli ücretsiz tüm hizmetlerinden yararlanabilir diye onay verilmesi demektir. Buradan çıkartılacak sonuç ise yapı ruhsatı olmayan konutlar aslında bir nevi kaçak konumda olup resmi olarak belediyenin hizmetlerinden faydalanamazlar.

İskan alımı şayet bina İmar Mevzuatına uygun şekilde yapıldıktan sonra belediyeye müracaat edilerek. benim binam bitti gel kontrol et ve bana oturma izni ver ! demektir. Bu aşamadan sonra yapı ruhsatı ile birlikte belediyeden fen işleri eşliğinde ekip konutunuzun mevzuata aykırı olup olmadığını son olarak yerinde inceleyerek iskan almaya uygun ya da uygun değil diye rapor verecektir. Bu rapor oolumlu olduğunda iskan almaya hak kazanmışsınız demektir.

Peki bu şekilde kurtulabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? hayır. İskan almanında bir masrafı bulunuyor. İskan masrafları m² 2nin büyüklüğüne göre değişiyor. Bizim bölgemizdeki 100m² bir binanın ortalama iskan ücreti 1500 TL – 2000 TL arasında değişmektedir. bu bulunduğunuz bölgeye ve m² ye göre değişebilmektedir.

İskan belgesi Alınmaz İse Ne olur?

Son zamanlardaki yönetmelik çok katılaştı. Eskide kaçak yapılara bile çok rahat elektrik, su, doğalgaz aboneliği alınabiliyorken günümüzde yapı ruhsatı olan binalara bile abonelik almak çok zorlaştı. Tüm abonelik merkezleri adonelik açabilmek için Meskenlerde Yapı Kullanma İzin Belgesi Zorunlu Hale geldi. Şayet yapı kullanma izin belgeniz yoksa abonelik açtıramıyorsunuz.


Yazının başında müteahhitten bahsettiniz. Sanırım dairenizi ya kat karşılığı aldınız yada proje üzerinden daire bitmeden satın aldınız ve iskan ve iskan masraflarının kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Bu aslında tamamiyle sizin müteahhit ile yaptığınız sözleşmeye bağlıdır. Sözleşmede ya da söz ile iskan da bana ait diye söylemişse iskan almak müteahhite aittir. Bu sizin aranızda anlaştığınız duruma bağlıdır. İskan Müteahhite aittir diye yasal bir kanun olmadığı gibi iskan almak müteahhite ait değildir gibi bir kanunda yok. Bu yüzden sözleşmenizi kontrol etmenizi tavsiye ederim

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.