Geçici İskan Ne Demektir

23.11.2019
A+
A-
Geçici İskan Ne Demektir

Geçici iskan; Diğer bir ifade ile kısmi iskan nedir ? Kısmi iskanda bazı şatlar aranır. Bağımsız bir bölümün tamamlanmasının yanı sıra, ortak kullanım alanlarınında tamamlanmış olması şartı aranır.

Kısmı iskan binanın tamamlandığı anlamına gelmez. Adı üstünde geçici bir süre ile verilen iskandır. Kısmi iskan maksimum 5 yıl süre ile kullanılabilir. 5 yıllık süre içinde yapının tamamı bitirilmiş ve genel iskan alınmış olmalıdır.

İlgili Yönetmelik Maddeleri Aşağıdaki Gibidir.

Yapı ruhsatına ilişkin genel hükümler

MADDE 54 – (1) Kanun ve bu Yönetmelikle getirilen istisnalar dışında yapı ruhsatı alınmaksızın hiçbir yapının inşasına başlanamaz.

(2) Ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşasına başlanmayan veya 5 yıllık ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve süresi içinde ruhsat yenilemesi yapılmayan yapılar, ruhsatsız yapı olarak değerlendirilir.

(3) Ruhsat süresi içinde yapılan başvurularda ilgili idarelerin ruhsatı yeniledikleri tarihe bakılmaksızın ruhsat, ilk ruhsat alma tarihindeki plan ve mevzuat hükümleri kapsamında beş yıl uzatılarak yenilenir. Süreye ilişkin ruhsat yenileme en çok iki kere yapılır.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.