görüntü haritaları oluşturmak

25.02.2017
görüntü haritaları oluşturmak

ORTHOREKTİFİYE GÖRÜNTÜLERİ ÜRETMEK

Orthorektifikasyon işlemi, görüntünün bir harita projeksiyon sistemi ile techiz edilmesidir. Görüntü verisine atanan harita koordinatları, georeferencing (coğrafik referanslama) olarak adlandırılmaktadır. Tüm projeksiyon sistemleri harita koordinatları ile ilişkili olduğundan, rektifikasyon coğrafik referanslamayı kapsar.

Ortho rektifikasyon, görüntünün; kamera / sensör oryantasyonu, topografik rölyef ve sistemden kaynaklanan geometrik hatalarını ortadan kaldırma işlemlerini içerir. Orthorektifiye edilmiş görüntüler, yer sathındaki objelerin gerçek dünya üzerindeki X ve Y konumlarını temsil eden planimetrik doğruluğu vermektedir.

Bu uygulama, yer kontrol noktaları (GCP’s) ve 1: 24.000 ölçekli sayısal harita kullanılarak bir hava fotoğrafının orthorektifiye edilmesini kapsamaktadır.

GÖRÜNTÜLERİ BİRARAYA GETİRMEK

Mozaikleme, birbiri ile bindirmeli iki veya daha fazla görüntünün birleştirilerek bir görüntü haline getirilmesidir. Mozaikleme işlemleri, rektifiye ve/veya kalibre edilmiş görüntülerin kullanılması ile yapılmaktadır. Girdi olarak kullanılacak görüntüler, harita ve projeksiyon bilgilerini içermelidir. Görüntülerin, aynı projeksiyon sistemine ve pixel ebadına sahip olmaları gerekmemektedir. Mozaikleme, kamera veya uydu görüntülerine tatbik edilebilir.

HAVA FOTOĞRAFLARINI MOZAİKLEMEK

Aşağıdaki mozaiklemeye yönelik uygulamada, wynoochee nehri sahasını içeren, hava kamerası ile çekilmiş ve orthorektifiye edilmiş iki görüntü kullanılacaktır.

UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ MOZAİKLEMEK

Aşağıdaki mozaikleme uygulaması; LANDSAT uydusunun MSS ve TM sensörleri tarafından çekilen rektifiye edilmiş “wasia1_mss.img”, “wasia2_mss.img” ve “wasia3_tm.img” olarak adlandırılmış 3 görüntünün kullanımı ile yapılacaktır.

ANNOTATION KATMANLARINI ÜRETMEK

Annotation, harita veya görüntü üzerindeki kritik veya açıklayıcı verilerdir. Genellikle önemli bölgeleri veya özellikleri göze batacak tarzda, ilave grafiklerle gösteren bir katmandır.Viewer veya harita düzenleme (Map Composer) ekranlarına çizilen annotation simgeleri, özellikle görüntü haritalarına ilişkin çıktıların hazırlanması için oluşturulmaktadır.

ERDAS IMAGINE yazılımı; dikdörtgen, daire, elips, yay, poligon, çoklu hatlar, metin, grid hatları, tick işaretleri, semboller, ölçek çubukları ve kitabe tarzındaki annotation’ları içermektedir. Annotation, tek elemandan meydana gelmektedir. Annotation katmanı ise, muhtelif elemanlardan oluşmaktadır. Raster veya vector katmanlarına benzerler ve bir dosya içinde bulunurlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.