Harita Mühendisi Yurtdışı Maaşları

18.03.2017
Harita Mühendisi Yurtdışı Maaşları

Haritacılık Türkiye’de topoğrafik arazi hizmetlerinden şantiye haritacılığına kadar uzanan bir alanı  kapsar. Harita mühendisleri ve harita teknikerleri kamu alanlarından özel sektöre yine bir çok alan da iş imkanına sahiptir. Kamu sektöründe harita mühendislerinin geliri, teknikerlere oranla daha yüksektir. Yanlız özel sektörde, genellikle şantiyelerde bu oldukça farklıdır. Harita mühendisleri ile harita teknikerleri hatta topoğraflar dahil ücret skalasını tespit etmek biraz zordur.  Türkiye’de tecrübeli harita mühendisleri  4000 tl ile 5000 tl arası ücret almaktadırlar. Tecrübeli Harita teknikerleri ve topoğraflar 3000 tl  ile 4500 tl arası ücretlere çalışmaktadırlar. Tabi bu ücretler harita bürolarında bir hayaldir. Tecrübesiz haritacılar için  “ne verirsen elinle o gider seninle” anlayışı hala aynıdır. Bir an önce mesleği öğrenmeye gayret etmelidirler.

Harita Mühendislerinin yurt dışı maaşı nedir ?

Türk inşaat firmaları yurt dışında yaklaşık 90 ülkede büyük başarı göstermektedir. Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Arabistan vb… ülkeler Türk firmalarının en fazla iş yaptıkları ülkelerdir. Harita mühendisleri ve harita teknikerleri yurt dışı şantiyelerinde büyük iş imkanlarına sahiptirler. Harita teknikerleri  2500 dolar ile 3500 dolara arası maaş almaktadırlar. Harita mühendisleri ise 3500 dolardan 6000 dolara kadar yüksek maaşlara çalışmaktadırlar.

Peki Amerika ve Avrupa’da ?

Amerika’da Harita mühendisleri yıllık 25.000 dolar tutarında stajlarını tamamlarlar. Bu ücret Avrupa ülkeleri içinde pek farklı değildir. Yine tecrübeli Harita mühendislerinin maaşı  sovyet ve arap ülkelerine nazaran daha düşüktür. Mesela Amerika’da harita mühendisi maaşı yıllık 37.000 dolar ile 70.000 dolar arası değişmektedir. Amerika ve Avrupa’da Topoğrafik  arazi çalışmaları (harita büroları) ile şantiye haritacılığı arasında ücret farkı yoktur. Bir çok eyalette teknik personel ücretleri saatlik hesaplanmaktadır. Türkiye’de, daha doğrusu bizim zihniyetimizde genel olarak yapılan veya yapılacak işe bakılır. Yurt dışında ise mesleğin kendisinin bir bedeli vardır. Aynı anlayışın bizde de olması dileği ile…

 

Diğer Makalemiz  “Harita Teknikeri ve Topoğraf Maaşları

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.