İnşaat Mühendisleri Hangi Programları Bilmeli

03.12.2018
İnşaat Mühendisleri Hangi Programları Bilmeli

İnşaat Mühendisleri Hangi Programları Bilmeli ?

Bir inşaat mühendisinin her cad programını bilmesi mümkünde değildir. Her çizim programını da bilmesine gerek yoktur. İnşaat mühendisleri üniversiteden mezun olduktan sonra kendilerine bir çalışma alanı belirlerler ve o alanda uzmanlaşmak isterler. Bu anlamda bir kaç tane çalışma alanını sıralayalım.

Şantiyeler ; Şantiyelerde saha mühendisi olarak çalışmak mümkündür. Bunun için bilmeniz gereken programın Autocad ve Excel olması yeterlidir.

Alt yapı; Alt yapılarda çalışacaksanız, elbette Autocad bilmek gereklidir. Ancak Autocad Civil 3d alt yapılar içinde tasarlanmış bir cad yazılımıdır. Bilmenizde oldukça fayda vardır.

Planlama Ofisleri; Eğer bir planlama alanında uzman olmak istiyorsanız. Autocad bilmelisiniz, ancak çok iyi derece Excel bilmelisiniz. Çünkü planlamanın olmazsa olmazı Exceldir.

Statik Proje ; Statik proje alanında, yani bir statikçi olmak istiyorsanız. Sap200, STAAD pro veya STA4 cad programlarını, özellikle STA4 cad programını çok iyi bilmelisiniz. Tabi ki bunun yanında iyi derecede Autocad bilmelisiniz.

Her programı öğrenebilirsiniz. Ancak üzerinde çalışmazsanız unutmanız kolaydır. Kendi alanınızda ihtiyacınız olan programı çok iyi derecede öğrenmek sizin için daha faydalıdır. Bir inşaat mühendisinin 3d programları bilmesi güzeldir. Ancak çalışma alanlarında 3d tasarım genelde yoktur. Bundan sebep bildiklerinizi unutmak da çok kolaydır.

Bir inşaat mühendisinin mezun olduktan sonra aylarca 3d max kursuna gitmesi ilginçtir. 2,3 yıl sonrası hüsran. Çünkü genelde iş alanları içinde tasarım olmuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kerim aydın dedi ki:

    Her mühendis kesinlikle iyi derecede autocad bilmelidir