Kira çarpanı nedir ? Nasıl hesaplanır ?

07.05.2016
Kira çarpanı nedir ? Nasıl hesaplanır ?
Gayrimenkulü satın almak için ödediğiniz parayı, gayrimenkulün brüt aylık kira gelirine bölerseniz, elde ettiğiniz sayı, o gayrimenkulün aylık kira çarpanını verir.  Aylık kira çarpanını 12’ye bölerseniz yıllık kira çarpanını bulursunuz. Türkiye’de yıllık yerine genellikle aylık kira çarpanı kullanılır.


Örneğin 180 bin TL’ye aldığınız daireyi 750 TL kiraya verirseniz bunun Aylık kira çarpanı 240, Yıllık kira çarpanı ise 20 olur. Yani aldığınız daire kendini 240 ay (20 yıl) ‘da amorti eder.


Kira çarpanı nasıl yorumlanır?

Konut alınacak bölgenin kira çarpanı bilindiği takdirde kira getirisi ile çarpılarak konut fiyatı hakkında fikir sahibi olunabilir. Ancak sadece getiri potansiyeli hakkında fikir veren kira çarpanın tek başına kullanılması konut değer tespiti için sağlıklı değildir. Siyasal istikrar, makro ekonomik veriler, beklentiler, bölge ve gayrimenkul tipi, arz ve talep dengesine bakılarak gayrimenkulün değeri hakkında mantıklı sonuçlar elde edilir. Bütün bu bilgiler ışığında gayrimenkulün fiyatı ile değeri arasında farklılıklar olacağı unutulmamalıdır.


Peki ideal kira çarpanı ne olmalı?

Kira çarpanı 60 ay ve altı olan konutlar çok ucuzdur. 60 ile 120 ay arasındaki konutlar ucuzdur. 120 ile 180 ay arasındaki konutlar normaldir. 180 ay ile 240 ay arası pahalıdır. 240 ay ve üzeri ise çok pahalıdır.


Örneğin İstanbul’da banka kredisine uygun konutlarda aylık kira çarpanı 200-300 arasında değişiyor. Lüks konutlarda çarpan 300’den 500‘lere kadar çıkabiliyor. Türkiye’nin fiyat açısından kira çarpanı ortalama 20 yıl civarındadır. Bunu 12 ile çarparsak kira çarpanı 240 eder. Kira çarpanının 240’yi geçip 500’lere dayanmasının nedeni ise gayrimenkulün değeridir.


Konut kredisinin kira çarpanına etkisi

İstanbul’daki konut fiyatlarının artış eğilimine baktığımızda, konut kredisine uygun olan konutların fiyatlarının yükseldiğini, krediye uygun olmayan özellikle merkezi lokasyonlardaki konutların fiyatlarının değişmediğini görürüz. Normal koşullarda kira çarpanı yükselme eğilimindedir. Ancak krediye uygun olmayan konutların kiraları yükselirken satış fiyatları değişmediği için kira çarpanları düşüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.