İç Mimarlık Nedir

06.01.2019
İç Mimarlık Nedir

İç mimarlık; iç mimarlık ve mimarlığı bir disiplin altında bir araya getiren bir çalışma alanıdır. Bu konu ayrıca, farklı ihtiyaçları karşılamak ve farklı işlevleri ifade etmek için bina içlerinin nasıl değiştirilebileceğini araştırıyor. İç mimarlık, inşaat, malzeme, peyzaj, mekan tasarımı, koruma, hizmetler ve adaptif yeniden kullanım gibi tasarım ve teknoloji kavramları hakkında bilgi gerektirir. 

Tabii ki, İç mimarlık sadece iç tasarım ve dekorasyon unsurlarıyla ilgilenmez, aynı zamanda mimarlık ve yapıya odaklanır.

Ayrıca, bir binanın iç tasarım ve yapımı ile ilgili profesyonel hizmetler sunmaktadır.

İç mimarlar; iç mekanların nasıl tasarlanacağını belirlemek için sanatsal anlamlarını kullanan yaratıcı profesyonellerdir. İç mimarlar işlerinin bir kısmını ofislerinde yapabilirler. Çalışma saatleri değişebilir ve müşterilerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak programlarını esnek hale getirmek zorunda kalabilirler. Yaratıcı ve sanatsal yeteneklerin yanı sıra, ayrıntılara yakından dikkat edebilmeleri ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir.

Bir İç Tasarımcının mesleği ve rolü, bir İç mimarın rolü ile karıştırılmamalıdır. Dekoratörler daha kısa bir sertifika kursu tamamlar ve çoğunlukla estetik, yumuşak mobilyalar, renk seçimleri ve mekanın dekor yönlerinde uzmanlaşırlar. 

Bir İç Mimar ne Yapar?

 • Müşterinin isteklerini ve ihtiyaçlarını belirler
 • Mekanda yapılması gereken değişiklikleri ve eşya modelini belirler
 • Tasarım projesini hazırlar
 • Kullanılacak malzemenin ve satın alınacak eşyanın kalitesine göre maliyetini ve işçilik ücretini hesaplar
 • Dekorasyon malzemelerinin ve mobilyaların satın alınmasında müşteriye destek olur.
 • Mobilyaların, halı ve perdelerin yerleşim tasarımını belirler

Bir İç Mimar Hangi Özellikleri Taşır ?

 • Tasarım yeteneğine sahiptirler.
 • Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, renkleri ayırt edebilme, zihinde canlandırabilme gücüne sahip, yaratıcı
 • Bir işi planlayıp uygulayabilme yeteneği
 • Görsel sanatlara ilgilidir
 • Eleştiriye ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

İç Mimarlık Kariyer

İç mimarlık, öğrencilerin birçok farklı yöne gitmelerini sağlar. Bazı öğrenciler mimarlık ve mühendislik firmaları için çalışmaya karar veriyor. Diğerleri ise iç tasarım firmalarına girmeyi seçebilir. Gerekli olmasa da, bazı insanlar eğitimlerini daha yoğun bir şekilde sürdürmeye karar veriyor. Daha ileri dereceler, öğrencilerin kendi alanlarında daha kolay iş bulmalarını sağlar.

İç mimarlık derecesine sahip mezunlar, ortalama 7 bin lira ile 10 bin lira arası maaş almaktadır. Ancak genelde tüm iç mimarlar kendi işlerini yapmayı hedeflemektedir.

İç Mimarlık Çalışma Alanları

Çalışma koşulları ve çalışma yerleri değişiklik gösterir. Büyük şirketler veya tasarım firmaları tarafından kullanılan iç tasarımcılar genellikle iyi aydınlatılmış ve konforlu ortamlarda düzenli olarak çalışırlar. Küçük tasarım danışmanlık firmalarındaki tasarımcılar veya serbest çalışanlar genellikle bir sözleşme veya iş temelinde çalışırlar. Çalışma günlerini sık sık müşterilerin programlarına ve teslim tarihlerine uyacak şekilde ayarlar, gerektiğinde müşterilerle akşam veya hafta sonu saatlerinde buluşurlar. Danışmanlar ve serbest çalışan tasarımcılar daha uzun saatlerde ve daha küçük, daha sıkışık ortamlarda çalışma eğilimindedir. 

İç mimarlar, teslim tarihlerini karşılamak, bütçede kalmak ve müşterileri memnun etmek için stres altında çalışabilirler. Serbest çalışan tasarımcılar aynı zamanda sabit bir gelir elde etmek için yeni müşteriler bulma konusunda baskı altındalar.

Tasarımcılar kendi ofislerinde veya stüdyolarında veya müşterilerin evlerinde veya ofislerinde çalışabilir. Ayrıca, show roomlar, tasarım merkezleri, müşterilerin sergi siteleri ve üretim tesisleri gibi diğer yerlere de seyahat edebilirler. Bilgisayarların ve gelişmiş iletişim ağlarının artan hızı ve karmaşıklığı ile tasarımcılar uluslararası tasarım ekipleri oluşturabilir, daha coğrafi olarak dağınık bir müşteriye hizmet verebilir, internet’teki bilgileri kullanarak tasarım alternatiflerini araştırabilir ve malzemeleri elektronik olarak satın alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.