Kombi Mi Merkezi Isıtma Mı

30.01.2019
Kombi Mi Merkezi Isıtma Mı

Kombi mi ? Merkezi Isıtma mı ?

Acaba hangisi avantajlı ? sadece kendi dairenin parasını mı ödemek avantajlı ? Yoksa binanın a’dan z’ye ısınan tüm ortak alanların da parasını ödemek mi avantajlı ? Birde pay ölçer dalaveresi koyarlar. 150 lira daire ısınma parası, 80 lira ortak alan parası, al faturanı selametle…

Herşey den önce, yapının mantolama yani ısı yalıtımı yapılmış olması çok önemlidir. Isı giderlerinin mantolama yapılmamış binalarda çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Mantolama yapılmış binalarda ise yarı yarıya düştüğüne şahidiz. Bu doğrultuda mantolama yapılmış binalardaki ortak alanlarında yeterli sıcaklıkta sabit kaldığını söyleyebiliriz. Bu anlamda bize göre kombili ısıtma sistemleri merkezi ısıtma sistemine göre ücretleri açısından daha avantajlıdır.

Kombinin Avantajları

Kombi sistemlerini istediğiniz derecede istediğiniz ayarda kendi kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz. Tüm kontrol sizdedir ve isterseniz kombiyi de kullanmayabilirsiniz. Isınmayı en şekilde kendi düzeyinize ve evinizdeki insan sayısına göre ayarlamak için kombiler tercih edilebilir. Ayrıca; Kombi sistemleri ekonomik açıdan uygundur. Bunun yanı sıra Evin içerisinde kombi hem ısınma hem de sıcak su kullanabilme özelliklerine sahip olduğundan ekstra tüp vb. uygulamalara gerek yoktur.

Malum zaman tasarruf zamanı, kullanım kolaylığının yanında en uygun fiyatlarda yaşam sürmek en doğru olanıdır.

Merkezi Isıtma Zorunluluğu

Tabi yeni kompleks sitelerde, yani 2000 metre kare üzeri yapılarda merkezi ısıtma sistemleri kanun yönetmeliği ile zorunlu tutulmuştur. 2000 metre kare üzeri yapılarda “merkezi ısıtma sistemleri” avantajları veya dezavantajlarına bakılmaksızın kullanımı zorunludur.

Merkezi ısıtma sistemi ile ilgili kanun yönetmeliği aşağıdaki linktedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yakut dedi ki:

    Bize göre kombi daha uygun demişsiniz de bir hesap bir araştırma yapmamışsınız.