RTK GPS Fiyatları Nedir

29.01.2019
RTK GPS Fiyatları Nedir

RTK GPS Fiyatları Nedir ?

RTK ; (Real Time Kinematic) Kısaca, Gerçek zamanlı kinematik demektir. Kinematik; Bir cismin sabit bir noktaya göre yerinin zamana karşı değişimi anlamına gelmektedir.

RTK GPS ; Hareketli bir alıcıya, kablosuz olarak değer düzeltmeleri yapan sabit bir baz istasyonu kullanarak GPS sinyallerinin doğruluğunu artırmak için kullanılan bir tekniktir.

RTK GPS Doğruluğu: RTK’nın doğruluğu nedir?

RTK; Konumlandırma gibi daha yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalar için kullanılır. Hassasiyet 1 cm’e kadar çıkabilir. Haritacılar olarak kullandığımız GPS cihazlarının hemen hemen tamamında RTK özelliği mevcuttur.

RTK GPS Fiyatları Nedir ?

Piyasada kullanılan bir çok RTK GPS modeli mevcut. En bilinir olanları ise, Trimble, Leica, Topcon, South, Ashtech, Foif vb. vs. Bunların tamamı RTK özelliğine sahip hassas GPS cihazlarıdır. Bir kaç marka haricinde bir çoğu aynı teknik donanıma (board) sahiptir. Fiyatları ise markadan markaya değişmektedir. En uygun fiyatta ve yeterli performansı sağlayan RTK GPS modelleri South ve Foif olarak söyleyebiliriz. 3,4 yıl önce 13 bin lira civarında olan South ve Foif’in bugün piyasadaki fiyatı neredeyse iki katına çıktığını görüyoruz. Örnek; South Galaxy G1 GPS Rtk yurtdışı fiyatı 6300 dolar

RTK Gps Modellerinin yurt dışı fiyatları 5 bin dolardan başlıyor 20 bin dolara kadar yükseliyor. Buda Türkiye fiyatlarında en uygun RTK GPS modelinin 25 bin liranın altında olmadığını gösteriyor. İkinci el RTK GPS modelleri ise 12 bin liradan başlıyor. Ashtech Promark 500 gps cihazları ise 6 bin lira civarında, ancak 2009 yılına ait bir anakarta sahip olduğu için şehir içinde çok rahat kullanılabilen bir gps cihazı değil.

Sonuç olarak, her alanda olduğu gibi haritacılık alanında da, biz üretmezsek, üretilenleri satarsak, kaybetmeye devam ederiz. Türkiye’de cihaz satan bir çok firma var. Üretmeyi hayal eden bir tane firma yok. Distribütör olmakla sevinin firmalarımızın, green card başvurum kabul edildi diye havalara uçan bilgisayar mühendisleri, doktorlar dan hiç bir farkları yoktur.

GPS’de CORS Nedir ? CORS Nasıl Çalışır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.