Müteahhitler Ne Kadar Kazanıyor

07.03.2019
A+
A-
Müteahhitler Ne Kadar Kazanıyor

Müteahhitler Ne Kadar Kazanır ?

Türkiye’de en çok merak edilen konulardan bir tanesi de müteahhitlerin ne kadar kazandığıdır. Bu merak bazen hedefler arasında da yer almaktadır. Öyle ki; Kasaplardan berberlere kadar her meslekten insanın, “şöyle 1 milyonum olsa da inşaat yapsam” planları her zaman vardır.

Bu hayali gerçekleştirenler yok değil. Bazıları başarılı olmuştur. Bazılarının ise bu girişimi hüsranla sonuçlanmıştır. Öyle ki eski yaşantılarına dönemeyecek kadar zararlı çıkmışlardır. Yani “müteahhit battı kaçtı” durumu diyelim.

Müteahhitlik Zor Mu ?

Evet ! Müteahhitlik kolay bir iş değil. Meselenin 15-20 kalıpçı, demir ve betondan olduğunu düşünüyorsanız tabi ki yanılıyorsunuz. Yada sadece elinizdeki paranızın gücü ile bu işlere girip para kazanacağınızı sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz. Bu iş tamamen tecrübe ister. Kalıp maliyetlerinden, işçilik maliyetlerine kadar, işin kalitesinden, satış politikasına kadar her noktası ayrı bir meslek dalıdır. Sadece bunlar mı ? Hayır tabi ki, Bu işin proje süreci, belediye iskan süreçleri, bürokrasinin içinde boğazınıza kadar evraklara batacağınız hiper tansiyonlu süreçler.

Bu yazdıklarımız kendinize ait veya satın almış olduğunuz bir arsa üzerine yapacağınız inşaat için geçerli. Bir de kat karşılığı iş alacağınızı düşünelim. Yani 10-15 tane mal sahibi malikler olduğunu düşünelim. O maliklerin her Allah’ın günü “biz olmazsak sen burada para kazanamazsın. İstediğimizi yapacaksın yoksa imza atmayız” havaları ile inşaatı izlediklerini düşünün.

“Ben sadece para koyacağım, mimar zaten her şeyi hazırlıyor. Yapı denetim kontrol ediyor. 15-20 de kalıpçı bulurum. Tamam işte….” Bu kafa ile bu işlere girenler batmıştır. Girecekler olanlar varsa onlarda batacaktır nokta

Müteahhitler Ne Kadar Para Kazanıyor ?

Bu tamamen yapılan anlaşma ile alakalıdır. Yüzde kaç ile anlaştığınız, teknik sözleşmede neleri vadettiğiniz ile alakalıdır. 2019 yılında inşaat metre kare maliyeti yaklaşık 1900 liradır. Yani 100 m2 kare brüt bir dairenin yaklaşık maliyeti 190 bin liradır. Buna arsa payı eklenmelidir. Daha ince bir maliyete girmek isterseniz diğer yapılan masraflarda eşit oranda bölünüp eklenmelidir. 10 daireli kat karşılığı bir inşaat yapmak çok kazandırmaz. İnşaat sektöründe proje ne kadar büyük ise kazançta o kadar fazla olur. Ancak bizim bu yazımız büyük projelere istinaden değil. Küçük 10 ile 20 daireler için geçerlidir.

Müteahhitlik İçin Ne Kadar Para Sermaye Gereklidir ?

Her zaman şu mantık düşünülür. Mesela 10 daireli bir bina yapacaksanız. 1 veya 2 milyon para ile iş başlayalım, zaten subasman seviyesine gelince daireler satılır. Bize göre bu yanlış bir mantıktır. Ya satılmaz ise ? Çünkü kat karşılığı sözleşmelerin ağır bir yaptırımı vardır. Bu yaptırımlar bazen, bırakın inşaattan para kazanmayı, zararla çıkmanıza sebep olur. Bu sebeple inşaata girerken muhakkak tamamını teslim edecek paraya sahip olmalısınız. Risk almak istiyorum diyorsanız 10 daireli bir inşaat için su basman seviyesine 300 bin liraya çıkabilirsiniz.

Müteahhitlik yaparak İnşaattan iyi para kazanmanın en önemli altın kuralları.

  1. Kat karşılığı sözleşmeyi doğru yapmak.
  2. Teknik sözleşmeyi dikkatli hazırlamak
  3. İnşaatı en hızlı sürede bitirmek

Sonuç; Kasap da et keser ancak ameliyat yapamaz. Herkes kendi işini yapmalı.

Müteahhitlik yetki belgesi için gerekli evraklar nelerdir ?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi için tıklayınız

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.