Mynmar’da drone ile ormanlık alanda analiz yapıldı

07.02.2017
Mynmar’da drone ile ormanlık alanda analiz yapıldı

Mynmar, sınırlı ekonomik fon, istikrarsız siyasi durum ile, orman rezervleri araştırmalarında yetersiz yönetim planları gibi zorluklar ile karşılaştı. Bir drone ile havadan görüntüleme ve analiz çalışmasında, aslında Myanmar’ın delta bölgesinde kalan en son mangrov üreme alanının aslında çok az mangrov ağacına sahip olduğunu bulmuştur.

Myanmar’ın güneyindeki Irrawaddy Deltasındaki Mein-ma-hla Kyun Vahşi Hayatı Koruma Bölgesi’nin (MKWS) ilk kez drone analizi Ekim ortasında Fauna ve Flora International (FFI) tarafından gerçekleştirildi. Henüz halka açıklanmamış olan bu analizin sonuçları Mongabay ile paylaşıldı.

Yaklaşık 53 kilometrelik sulak alan mangrov rezervinin drone araştırması bulgularına göre mangrov ağaçları, adanın eteklerinde ve ormancılık bölümüne ait istasyonların 7’sinden 6’sının çevresine yayılıyor.

Adanın çoğunluğu aslında Phoenix paludosa olarak da adlandırılan mangrov çiçekli bir bitki türü. Drone görüntüleri, ormanlık alan içindeki büyük ve nesli tükenmekte olan mangrov ağaçlarının yerini tespit etmeye yardımcı oldu. Tanımlanan nesli tükenmek bilmeyen mangrov ağaç türleriyle ormanlık alanlar yasa dışı kütükten korunma şansının artmasına neden olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.