Çatı Piyesi Ne Demektir

10.12.2019
Çatı Piyesi Ne Demektir

Çatı Piyesi Ne Demektir ?

Çatı Piyesi ; İnşaatta Piyes, Çatı eğimi içerisinde kalmak şartıyla, altındaki bağımsız bölüme ait, bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanlardır.

Bağımsız bölüm sayısına uygun olarak sağlanması gereken mekanik ve teknik ihtiyaçların (güneş enerjisi panelleri, uydu antenleri, ısıtma soğutma sistemleri vb.) yer ve boyutları mekanik projesinde gösterildiği şekliyle mimari projesinde de gösterilerek gerekli ortak teras alanı ayrıldıktan sonra kalan alanlarda çatı arası piyesi uygulaması yapılabilir. Kullanılan çatı aralarında mahya yüksekliği 5.00 mt. yi aşmamak kaydı ile, max %40 eğim yapılabilir. Ayrıca çatı piyesi emsale dahil değildir.

Not: Açık teras ve ıslak hacimler, ait olduğu bağımsız bölüm sınırlarını geçemez.

Çatı Piyesli Mesken Tapu Nedir ?

Çatı piyesli mesken tapu, en bilinir hali dubleks dairedir. En üst kat ile çatı katının birleşimidir. Tek bağımsız bölüm olarak tek tapu olarak verilir.

Güncelleme : 10.12.2019

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Osman hamza dedi ki:

    Yapımda çatı piyesin mesken aldim banka kredimde buna gore çıktı belediyeden aldığım projede çatı piyesi gözükmektedir ama çatı piyesi yapmaya başladığımda belediye bunu yapamayacağım gerekçesiyle inşaatı durdurdu ne yapmalıyım

    1. Anonim dedi ki:

      sonra ne oldu..