peyzaj mimarlığı maaşları 2018

23.01.2018
peyzaj mimarlığı maaşları 2018

Peyzaj Mimarlığı Maaşları Nedir ?

Bir peyzaj mimarı; konut, ticaret ve kamuya açık alanlar için yeşil alan tasarlar. Peyzaj mimarı, müşterilere ihtiyaçlarını değerlendirmek ve istenen konseptin nasıl olacağını belirlemek için fikir paylaşımında bulunur. Peyzaj Mimarı, planın insan kullanımına ve çevreye uygun olmasını sağlar. Peyzaj Mimarları AutoCAD, SketchUp, Adobe Creative Suite ve / veya diğer ilgili yazılımları kullanırlar. Peyzaj Mimarlığı ile ilgili daha fazla bilgiye “Peyzaj Mimarlığı Nedir” konulu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Peyzaj Mimarları, inşaat mühendisliği vb mühendislikler gibi iki farklı çalışma alanına sahiptir. Birincisi Saha, ikincisi proje ofisidir. Ülkemizde sahada çalışan tüm personel her zaman daha fazla maaş almaktadır. Proje ofisleri genellikle saha personeline göre daha az maaş vermektedirler. Tabi tecrübeye göre istisna durumlar olabilir. Yeni mezun peyzaj mimarları için saha tek seçenektir. Çünkü saha tecrübesi olmayan bir peyzaj mimarı düşünülemez. Bitki kütüphanesi olabilmek için saha olmazsa olmazdır. Günümüzde yeni mezun peyzaj mimarları sahada 2500 ile 3000 tl arası maaşla çalışmaktadırlar. Proje ofisleri ise daha düşük maaşlara peyzaj mimarları bulabilmektedirler. Tecrübeli bir peyzaj mimarı 5000 tl maaş ile iş bulabilir. İş alanı oldukça geniştir.

Yurtdışında Peyzaj Mimarlığı Maaşları Nedir ?

Yurtdışında peyzaj mimarları çok farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Bunların fiyat aralıkları da çok değişkendir. Örnek ; Dış mekan Peyzaj Mimarı, İç mekan Peyzaj Mimarı, Veri depolama Peyzaj Mimarı, Peyzaj Mimarlığı proje müdürlüğü gibi pozisyonları vardır. Bir dış mekan peyzaj mimarı yılda 57 bin dolar kazanırken, Peyzaj proje müdürleri yılda 120 bin dolar kazanabilmektedir. Aslın da bu bize yurtdışında yeşile verilen önemi çok iyi anlatıyor. Ülkemizde de bu hassasiyetin bir an önce olması dileğiyle…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.