kira sözleşmesi 2018 pdf

24.01.2018
kira sözleşmesi 2018 pdf

Kira Sözleşmesi 2018 Pdf

Kira sözleşmesi; Kiranın süresi ve aylık kira miktarını belgeleyen iki tarafın imzaladığı bir evraktır. Bu sözleşme, ev sahibinin keyfi olarak kirayı yükseltmesine izin vermez. Kira sözleşmesi anlaşmada belirtilen belirli bir süre için geçerlidir. Kiracılar mülkte kalmak istiyorsa, her iki taraf da yeni bir kira sözleşmesi yapmalıdır.

Neden Kira Sözleşmesi Yapmalıyız?

Daire sahibi ile kiracı arasında yapılacak olan kira kontratı oldukça önemlidir. Karşılıklı imzalanan sözleşme ile her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alınır. Ayrıca iki taraf arasında gelecek dönemde yaşanacak anlaşmazlıkların önüne de kira sözleşmesi geçer.

  • Kira kontratı imzalamadan önce karşınızdaki kişinin mülk sahibi olup olmadığından emin olun. Eğer karşınızdaki kişi mülk sahibi değilse noter aracılığı ile verilmiş bir vekaleti olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Kira kontratında yazan adres ile kiralayacağınız mülkün adresinin aynı olduğundan emin olun.
  • Gelecek dönemlerde herhangi bir sorun yaşamamak adına kira başlangıç dönemini ve kira artış dönemini kesin olarak belirlemekte fayda var.
  • Kira kontratında hem kiralayan kişinin hem de mülk sahibinin T.C. kimlik numarası yer almalıdır.
  • Eğer bir kefiliniz varsa kira kontratını kefiller huzurunda imzalamalısınız. Kira kontratının her sayfasında her iki tarafın da imzası yer almalıdır.
  • Kira kontratına, kira bedelinin yatırılacağı banka hesap bilgilerini ve paranın ne şekilde yatırılacağını detaylı bir şekilde yazın. Kira bedeli havale veya eft olarak gönderilecekse “2018 Yılı Ocak Ayı Kira Bedeli” şeklinde bir açıklama ile göndermelisiniz.
  • Kira kontratında depozitonun ne için verildiği ve hangi şartlarda iade edileceği kesin bir dille belirtilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.