proje müdürü ne iş yapar

A+
A-
proje müdürü ne iş yapar

Proje müdürleri, mimari, statik vs projeleri kontrol etmek, şantiye sürecini belirlemek, mali durumu analiz etmek ve herkesin her gün yapmaları gereken işleri yaptığından emin olmaktan sorumludur. Proje müdürleri bir “yapı” projesini başından sonuna kadar denetlemekte ve yönetmektedir. Proje müdür tanımı budur. Lakin iş veren ile yapılan anlaşma değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda proje müdürleri bürokrasi ile de ilgilenmek durumunda kalabilir.

Proje müdürleri genel olarak asgari 10 yılı aşkın iş tecrübesine sahiptirler. Stajyerlikten başlayan iş hayatları saha mühendisliği, planlama, şantiye şefliği ve sonrasında proje müdürlüğüne kadar uzanabilir ! Uzanabilir diyoruz çünkü; Proje müdürlüğü için sadece iş tecrübesi yeterli değildir. Yönetici vasfına sahip olmak kişinin yapısı ile ilgilidir ve önemli bir özelliktir. Bu başarıda ki en büyük paydır. Yüzlerce belki binlerce insanı, bir uyum halinde kontrol etmek ve onlara iş paylaşımı yapmak, bir iş tecrübesinin yanında  iyi bir yöneticilik vasfına sahip olmayı gerektirir.

Proje Müdürleri Sorumlulukları

Proje müdürlerinin belirli görevler vardır. Bunlar arasında;

Kalite Yönetimi. İnşaat projeleri sıkça bir takım müteahhitleri ve taşeronları içerir. Proje müdürlüğünün en önemli işlerinden biri, herkesin kaliteli işler yapıyor olmasını ve süreç boyunca herhangi bir engel ile karşı karşıya gelmemesini sağlamaktır.

Maliyet yönetimi. İyi bir proje müdürü sürekli olarak maliyetleri kontrol eder ve beklenmeyen komplikasyonlar veya sorunlar olduğunda gerekli düzeltmeleri yapar.

Güvenlik Yönetimi. İnşaat yöneticileri, işyerindeki herkesin menfaati için olası güvenlik tehlikelerini tespit edebilmeli ve önlem alabilmelidir.

Sözleşme yönetimi. Proje müdürünün sözleşmenin her hükmünün yerine getirildiğinden emin olmalıdır.

Proje Müdürleri Maaşları

Açıkcası belirli bir maaş aralığı yoktur. Bu tamamen iş veren ile yapılan anlaşmaya bağlıdır. Proje müdürlerinin, günümüzde minimum 10 bin tl’nin altında bir ücretle çalışmadığı bilinir. Ayrıca iş bitirme primleri gibi anlaşmalar iş veren ile karşılıklı yapılır.

BİR YORUM YAZIN

8 + 7 =

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Drone ile Haritalama I Harita Mühendisliği I İnşaat Mühendisliği I İnşaat Sektörü I Emlak Sektörü I Netcad I Autocad I Autocad Civil 3D