Tapu Kadastro Ortofoto Bilgi Sistemi

10.09.2018
Tapu Kadastro Ortofoto Bilgi Sistemi

TKGM Ortofoto Bilgi Sistemi Çalışmalarını Başlattı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde başlatılan ve devam eden Tapu Kadastro Modernizasyon Projesi kapsamında bulunan çalışma alanlarında, çalışmalar öncesinde karar-destek süreçlerinde çalışmalar sonrasında ise kalite bütünlük kontrollerinde ve yasal boyuta altlık olarak kullanılması amacı ile Harita Dairesi Başkanlığı’nda Ortofoto Bilgi Sistemi çalışmaları başlatılmıştır.

18 Mart 2010 tarihli ve 309 Sayılı Makam olur’u ile görevlendirilen komisyon tarafından, TAKBİS kapsamındaki Kadastro Bilgilerinin Ortofoto ile çakışık olarak web üzerinden sunulması amacı kapsamında; konunun hukuki, teknik ve idari yönleriyle araştırılması ve gerekli çalışmaların yapılması amacıyla komisyon toplantıları yapılarak rapor hazırlanmıştır. Hazırlanan rapor Genel Müdürlük makamına sunulmuş ve bu kapsamda, kurum tarafından üretilen veya protokollerle diğer kurumlardan temin edilen ortofotoların OGC standartlarında WMS olarak sunulmasına karar alınmıştır.

Servislerin Kadastro Müdürlükleri tarafından kullanılması için, ortofoto servisleri OGC standartlarında WMS (Web Map Service) olarak sunulmaktadır. Müdürlükler bu ortofoto servislerini mevcut kullandıkları CAD/GIS yazılımları ile altlık olarak kullanabilecektir. Kadastro verilerini içeren CAD/GIS verileri ile çakıştırarak, işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

www.tucbs.gov.tr adresinden haritada servislerin tamamlanmış ve planlanmış olduğu alanlar gösterilmektedir. İlgili servis linkleri Bölge Müdürlüklerince hazırlıkları tamamlandıkça gönderilecektir.

Kaynak : TKGM

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.