Tapuda Arsa Payı Nasıl Hesaplanır

17.01.2020
Tapuda Arsa Payı Nasıl Hesaplanır

Tapuda Arsa Payı Nasıl Hesaplanır ?

Tapu sahibi bir çok vatandaşın aklını karıştıran konuların başında gelir arsa payı ! Tapunun önüne bakar, altına bakar, sağına, soluna, arkasına bakar ama bir türlü metre karesini göremez. Malesef istediğiniz sonuca ulaşmak için 1 adet hesap makinesine, veya sayfanın en altında paylaştığımız excel dosyasına ihtiyacınız var .

Arsa Payı Nedir?

Arsa sahibi ile müteahhit arasında arsanın üzerinde bulunan iş yeri ya da evin kaç metrekare olduğunun bulunması işlemine arsa payı adı verilmektedir. Arsa payı hesaplama işlemleri esnasında önemli olan kriterler ise her bir bölümün metrekare olarak büyüklüğünün yanı sıra belediye tarafından belirlenecek olan rayiç değerdir. Özellikle de son dönemlerde kötü niyetli kişilerin arsa sahiplerini kandırmaya çalışması sonrasında pek çok kişi arsa payı hesaplama işlemlerini kendi kendilerine yapmak istemektedir.

Ancak bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmamaları sonrasında ne kadar istemeseler de hesaplama işlemini bu kişilere yaptırmak zorunda kalıyorlardı. Şimdilerde ise isteyen herkes arsa payı hesaplama işlemini dilediği gibi yapabilirler.

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa payı hesaplama: (Tapuda geçen alanın metrekare cinsinden değeri / kişiye düşen pay) x bölüm değeri

Örnek olarak…

Tapuda geçmekte olan alan 16.029,00 metrekare ve 5 bağımsız bölümden oluşmakta; tapuda ise 1/240 şeklinde bölünmüşse yapılacak olan hesaplama;

(16.029,00 m2/240) x 1 = 66,788 şeklinde yapılacaktır.

Arsa Payı Hesaplama Formülü Excel

Arsa Payı Hesaplama Formülü Excel dosyasını aşağıdaki linkten XLSX formatında indirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yönetici dedi ki:

    5 bağımsız bölümden kastınız 5 daire mi?