Topoğraf Nasıl Olunur

11.09.2018
Topoğraf Nasıl Olunur

Topoğraf Nasıl Olunur ?

Öncelikle “topoğraf ne demektir” ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye diyorum. Topoğraf; haritacılık mesleğini çekirdek den öğrenen kimsedir. Topoğraf olabilmek için haritacılık mesleğine jalondan başlamak şarttır. Çünkü bu meslekte, mesele jalonu düzecinde tutmaktan ziyade, nereye tutacağını bilmek, mesleği öğrenmeye başladığınızın belirtileridir.

Topoğraf; total station cihaz/cihazlarını iyi bilmelidir. Aynı zaman da çizim programlarına hakim olmalıdır. Aslında topoğraflık tanımı burada bitmektedir. Gerisi tecrübedir. İşini iyi bilen bir topoğraf vardır. Az bilen bir topoğraf vardır. Günümüzde, topoğraflar bir çok projede harita teknikeri veya harita mühendisi olmadan projeyi yürütebilirler. 

Topoğraf maaşlarını merak ediyorsanız buyurun okuyabilirsiniz !

Topoğraflar İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Bilindiği üzere topoğrafların 21.09.2006 tarihli ve 5544 sayılı mesleki yeterlilik kurumu kanunu (mesleki yeterlilik belgesi) maddesine göre yeterlilik belgesi almak hakları vardır. 

Ülkemizde yeterlilik belgesi almak için Türk Akreditasyon kurumu tarafından Akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından yetkilendirilmiş bir çok kuruluş vardır. Bunlardan herhangi birine başvurmak yeterlidir. 

Topoğraflar İçin Yurtdışı İş İmkanı !

İnşaatçı ve haritacılar için yurt dışı furyası 2000’li yılların başından 2015 yılına kadardı. 2000’li yıllarda özellikle sovyet ülkeleri ve arap ülkelerinde iş bulmak oldukça kolaydı. 2015 yılından sonra işler pek yolunda gitmedi. Yurtdışında iş bulmak oldukça zorlaştı. Ancak haritacılar inşaatçıları göre biraz daha avantajlı konumda yer alıyorlar. Hala topoğraflar için yurtdışında iş bulma imkanı oldukça fazladır. Sovyet ülkeleri olmasa da, arap ülkelerinde, fas, tunus, cezayir bunun yanı sıra afrika ülkerinde iş bulabilirler. 

Bugün yurtdışında iyi bir topoğrafın 3000 dolar maaş alması hayal değildir. Bugünün kurunda aylık yaklaşık 20 bin lira para kazanmak kötümü :)) Allah yolunuzu açık etsin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Topograf belgesi alamk istiyorum