Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarayacak

21.01.2019
Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarayacak

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarayacak ?

Son zamanların en popüler sorusu; Yapı kayıt belgesi ne işe yarayacak. Almasam ne olur. Öncelikle yapı kayıt belgesi ile vaat edilen nedir ?

Bildiğiniz üzere yapı kayıt belgesi, 3,5 maddelik bir avantaj sağlıyor. Şöyle sıralayalım. İskan alacaksanız yapı kayıt belgesi almak zorundasınız. Devlet bunu öncelik şart olarak koşuyor. İskan almayacaksanız, yapı kayıt belgesi ile su, elektrik bağlayabilirsiniz. Yıkım cezalarını varsa iptal edilir. İş yeriniz var ise “iş yeri ruhsatı” alabilirsiniz.

Şimdi Sorunuzu duyar gibiyiz ! İş yerim yok. Elektrik suyum zaten var. Yıkım cezamda yok. Ayrıca binamız zaten iskan şartlarını sağlamıyor. İskan almayacağız. Öyleyse yapı kayıt belgesini neden alalım ?

Devlet “yapı kayıt belgesi” ile yapınızın kayıt altına alınacağını beyan ediyor. Yani ben yapınızı bundan sonra tanıyacağım diyor. Olaya şöyle bakalım. Kaçak bir yapı fiiliyatta var. Anca devlet nezdinde o yapı yok hükmünde. Yıkamıyor veya yıkmıyor olmasınında sebebi de, vatandaşını mağdur etmek istememesinden kaynaklanıyor. Elektriğini suyunu daha önceden bağlamış olması da keza yine mağdur etmek istememesinden kaynaklanıyor.

Ancak bazı vatandaşlar, benim zaten arsa tapum var. Devlet bizim binamızı yıkamaz konusunda ısrarcı… Belki bu konuda haklı olabilirsiniz. Evet devlet hangi binayı yıksın. Bu durumda olan bir çok bina var.

Ancaaaaaak !!! Demedi demeyin. Devlet yarın bir gün “yapı kayıt belgesi” alanlara yeni kanun maddeleri ile farklı avantajlar sağlarsa, eyvah neden almak pişmanlığı içinde olabilirsiniz ! Bizden söylemesi…

Mesela; “Yapı kayıt belgesi” alanlar kentsel dönüşümde …………………… hak sahibi olacaklardır. ( artık boşluk nasıl dolacaksa )

Not: Yinede biz sizi farklı yönlendirmeyelim. Sadece sizlere şunu anlatmak istiyoruz. Kanunlarımız yönetmeliklerimiz kıyamete kadar sabit kalmıyor. Sabah uyandığımızda her şey değişebiliyor. Aklınızın bir köşesinde dursun. “Yapı kayıt belgesi alsam ne olur almasam ne olur” diyebilirsiniz. Ama sonrasında iyi ki de almamışım da diyebilirsiniz. Alsaydık çok iyi olurdu da diyebilirsiniz.

Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.