Yola Terk Nasıl Hesaplanır

15.12.2020
Yola Terk Nasıl Hesaplanır

Yola Terk Nasıl Hesaplanır ?

Başlayalım. Ancak hangi hesabı öğrenmek istersiniz ? Parası mı, kendisi mi 🙂

Öncelikle yola terk ne demektir bununla ilgili bir yazımız mevcut. Yazımızı okuyabilirsiniz.  Kısaca; Mevcut parselinizin, umumi hizmet alanlarına denk gelen yerlerin kamuya devredilmesidir.

Terkler veya satın almalar, imar planı çalışmalarının sonucunda ortaya çıkar. Örneğin aşağıdaki resimde kalın siyah çizgi ile çizilmiş olanlar yol planıdır.  Görüldüğü üzere yolda kalan bölüm kamuya bedelsiz terk edilecektir. 

Terk edilecek alanın metre karesini önceden öğrenebilirsiniz. Gerek belediyelerin sitelerinde, gerekse belediyeye giderek bilgi alabilirsiniz. Örnek olarak gösterdiğimiz parselin yaklaşık terki 142 metre karedir. Bunu da ilçenin ilgili belediyesinden rahatça görebilirsiniz.

Tüm ilçe belediyelerinin Kent Rehberlerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

Yola Terk Fiyatı Ne Kadardır ?

Yola terk fiyatları arsa metre karesi üzerinden hesaplanır. Genelde oda fiyatları üzerinden yapılmaktadır. Fiyatlara kdv dahil değildir. Harçlar hariçtir. Terk işlemleri için ekstra bir durum olmaz ise,
ortalama 1500 ile 2000 lira arası harç ücretleri çıkar. Aplikasyon krokisi harcı, istikamet rölövesi harcı, encümen harcı ve kadastro harcı 

0-500 metre kare  arası  2.970,00 TL + KDV

501-1000 metre kare arası  3.340,00 TL + KDV

1000 metre kare ’den sonraki her bin metre kare için 460,00 TL eklenir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.