Yolaterk Nedir

24.09.2018
A+
A-
Yolaterk Nedir

Yola Terk Ne Demektir ?

Yola terk; İmar planı uygulamalarından sonra, umumi hizmet alanlarında kalan bölümlerin, bedelsiz veya bedelli olarak belediyeye terk edilmesi işlemine “yola terk” denir. 

Aşağıdaki örnek de yola terk işlemi yapılması gereken bir parsel fotoğrafı ekledik. Görüldüğü üzere; mevcut parselden mavi çizgi ile yeni plan geçmiş ve yeşil ile taralı alan yolda kalmıştır. Dolayısıyla taralı yeşil alan bedelsiz olarak belediye terk edilmesi gerekir.

Yola Terk İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yola terk işlemi hizmeti özel harita mühendislik firmaları tarafından yapılır. Başvuru için, tapu fotokopisi ve vekaletname yeterlidir. Çok malikli yerler için tapu sürecine kadar tek vekalet ile belediye ve kadastro işlemleri yapılabilir. Anlaşma yaptığınız harita firması, öncelikle aplikasyon krokisi başvurusu yapar. Aplikasyon krokisi nedir ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ardından aplikasyon krokisi ile birlikte ilgili belediyesine istikamet rölövesi başvurusunda bulunur. İnşaat istikamet rölevesi nedir ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. İlgili belediyenin vermiş olduğu inşaat istikamet rölövesine göre, harita firması, ilgili belediyeye parsel ve yola terk edilecek bölgeyi de gösterecek şekilde encümen teklifi evrağını hazırlar. 

Anlaşmalı harita firması, belediyeden çıkan encümen kararına göre, kadastro müdürlüğüne “değişiklik tasarımı” evrağını hazırlar. Değişiklik tasarımı evrağı ile beraber, aplikasyon krokisi vb. resmi evraklar ile birlikte kadastro dosyası hazırlanır ve kadastroya teslim edilir. Kadastro müdürlüğünce ilgili dosya ve parsel yerinde kontrol edilir. Kadastro onayından sonra dosya tapuya geçer. 

Tapu aşamasında vekaletler incelenir. Parsel üzerinde Hissesi olanların, yine parsel üzerinde ipotek, haciz, şerh vb. gibi yeni tapunun çıkıp çıkmayacağını direk etkileyen kararlar olup olmadığına bakılır. Tapu bu anlamda temiz ise yeni tapu teslim edilir. Şerh, ipotek vb durumlar söz konusu ise, parsel üzerinde hissesi olan vatandaşların muvafakatname getirmeleri istenir.

Yola Terk Ücreti Nedir ?

Yola terk mühendislik ücreti parselin metre karesine göre hesaplanır. Harita mühendisleri odasının belirlemiş olduğu tarifeyi aşağıdaki linkte inceleyebilirsiniz.

Önemli Not: Aşağıdaki fiyat tarifesi HKMO 2020 yılı 1. döneme aittir.

Harita mühendisleri odası fiyat tarifesi

0-500 Metre kare arası 2.640,00 Lira + KDV
501-1000 Metre kara arası 2.970,00 Lira + KDV
1000 metre kareden sonraki her bin metre kare için 410,00 lira eklenir .
İl ilçe çarpanları için fiyat tarifesini inceleyiniz.

Yola Terk Harç Ücreti Nedir ?

Yola terk işlemleri için ortalama 1500 lira ile 2000 lira arası harç çıkabilir. Aplikasyon krokisi harcı, inşaat istikamet rölevesi ve imar durumu harcı, Tapu kadastro harcı olmak üzere minimum 4 resmi evrak için harç ödemek zorundasınız.

 Yola Terk Nasıl Hesaplanır ?

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.