Drone İle Ortofoto Üretimi ve 3 Boyutlu Modelleme

05.09.2018
Drone İle Ortofoto Üretimi ve 3 Boyutlu Modelleme

Drone ile ölçüm teknolojisi çok gelişti !

Yıllar önce hayatımıza giren drone teknolojisi, günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları, havadan görüntüleme ve video, tarım alanları, maden taş ocakları, arkeoloji çalışmaları, inşaat sektörü, haritacılık sektörü vs. gibi… Bunlar drone teknolojisinin iyi niyetli kullanıldığı alanlar olarak belirtelim.

Drone teknolojisi; Arazilerin ve yapıların güvenli bir şekilde ölçülmesine, geleneksel yöntemlere eşit veya daha yüksek kalite de  sonuçlar üretilmesine ve daha az zamanda daha fazla projeyi tamamlamanın etkin bir yolu olarak bilinir.

Mesleğimiz olan haritacılık sektöründe drone teknolojisi nasıl kullanılıyor ?

İnsansız hava araçları (İHA’lar) veya dronlar diyelim, çok daha kısa bir zaman diliminde doğru ölçüm verilerini toplayarak arazide harcanan süreyi büyük ölçüde azaltabilir. Bu nedenle, yatırım getirisi önemlidir. Ama başka faydalar da var tabi ki. Dronlar ayrıca insanların ulaşılması zor ve tehlikeli araziye fiziksel olarak erişme ihtiyacını da ortadan kaldırırlar. Kısaca söylemek gerekirse, Drone teknolojisi şirketleri daha verimli, karlı ve güvenli kılar.

3D Modellemede Drone Teknolojisi Çok Gelişti !

Drone teknolojisi yeni üretilen cihazlar ve bunlara entegre gelişmiş yazılımlar ile, özellikle 3d modelle alanında oldukça gelişti. Özellikle dronların havadaki sabitlenme ve kamera çözünürlüğü alanındaki gelişmeler, bunlara entegre edilen gelişmiş yazılımlar ile daha doğru ve net sonuçlar elde etmemize olanak sağlıyor. Aşağıdaki video da, drone ile ortofoto tekniği ile oluşturulmuş bir 3d model izleyeceksiniz. Buradaki kaliteli elde edilen veri, drone’nin havadaki sabitlenme teknolojisi ve kamera çözünürlüğündeki üstün kalitesinden gelmektedir.

Haritacılık Sektöründe dronların avantajları nelerdir ?

Riski Azaltmak Önemlidir !

Engebeli araziden veya arazi yüksekliklerinden kaynaklanan düşme ile ilgili güvenlik sorunları ve kazaları minimum seviyede Olur. Haritacılar arazileri ve yapıları ölçmek veya fotoğraflamak için dronları kullanırken, kişisel yaralanma riskini önemli ölçüde azaltır. 

Verilerin Daha Hızlı Elde Edilmesi !

Zaman paradır. Dolayısıyla verileri hızlı elde etmek büyük bir maddi gelirdir.  Drone teknolojisi bu anlamda benzersizdir. Ölçümler rekor sürede gerçekleştirilebilirken, elde edilen veriler birinci sınıf bir kalitedir. Günümüz drone teknolojisi, yapılan tüm ölçümlerde mutlak doğruluk vermektedir. Drone ile ölçüm nasıl yapılır ?

Gelişmiş Veri Çözünürlüğü

Topoğrafik arazi verilerini ölçebilmek için insanlı helikopterler veya uçaklar kullanılıyordu. Yeni teknoloji dronlar, zemine daha yakın uçabildikleri için hava ölçümleri ve fotoğrafçılığı için çok geliştirilmiş veri çözünürlüğü sağlayabilirler. Drone ölçümleri, son teknoloji yazılım çözümleri ile birleştirildiğinde, bulut tabanlı, yüksek çözünürlüklü 3B haritalama çözümleri ile birlikte daha doğru ve net değerler elde edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.