Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Nasıl Alınır

07.09.2018
A+
A-
Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Nasıl Alınır

Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Nasıl Alınır ?

Öncelikle yapı kayıt belgesi nasıl alınır ile ilgili haberimizi okuyabilirsiniz. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra yapılması gereken işlemleri,  Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler ile ilgili haberimizde anlatmıştık.

Sadece yapı kayıt belgesi ile tapu almanız mümkün değildir. İmar barışı kapsamında tapu alabilmeniz yapmanız gereken işlemler kanun maddelerinde belirtildiği gibi uygulanmalıdır. Parselinizde terk veya satın alma işlemleri var ise yapılmalıdır. Yapınız iskan şartlarına uygun olmalıdır. Mesela mevcut yapınız yola tecavüzlü olmaması gereklidir. Yan parsellere tecavüzlü yapılarda, yan parsellerden muvafakatname alınması gereklidir. 

Yapınız iskan şartlarına uygun olması halinde, yapınıza mimari proje çizilmeli ve zemin tespit tutanağı hazırlanarak kadastroya ve ardından tapu geçerek sonuçlanmalıdır. Ancak bu işlemler LİHKAB ve özel harita büroları tarafından yapılmaktadır.

Bir çok vatandaş  yapı kayıt belgesinin tapu yerine geçeceğini sanıyor. Bu yanlış bir bilgidir. Yapı kayıt belgesi tapu yerine geçmez. 

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.