Drone kullanım alanları nelerdir

03.03.2017
A+
A-
Drone kullanım alanları nelerdir

Drone’ların Kullanım Alanları

Drone’lar zamanla hayatımıza daha fazla girecektir. Bunda kuşkumuz yok. Her geçen zaman hasssiyet  oranlarını geliştirerek müşterilerine daha fazla yaklamaya başlayan drone’ları inceleyelim. İlk olarak, bir drone kullanmak, doğru verileri toplamak için harcanan süreyi büyük ölçüde azaltır. Gökyüzünden raster verileri elde ederek, piksel başına 1,5 cm (0,6 inç) kadar keskin çözünürlüklerde ortofoto görüntüsü alarak, milyonlarca nokta bulutu oluşurabilir. Üzerilerindeki GNSS ve RTK GPS sistemi ile 1,5 cm kadar hassasiyette X,Y,Z verileri üretebilir. Bu hassasiyet  harita bilimi için fazlasıyla yeterlidir. Son olarak, harcanan zaman azalıyor, madenler, dengesiz yamaçlar ve ulaşım rotaları gibi yerleri ölçerken, riskleri en aza indirerek personel güvenliğini artırıyor. Siz sadece güvenli kalkış ve iniş yeri seçmeniz yeterlidir.

Topoğrafik Alanlar

Drona’lar, belrlenmiş bir yükselikte, mümkün oldukça hassas veri ve görüntü sağlayarak, çeşitli haritalama ve ölçme olanakları sağlar. Drone ile neredeyse her alanda haritalama yapmak mümkündür. Drone’lar, üzerilerine monte edilmiş GPS ve iyi bir kamera sistemi ile çalışmaktadırlar. Drone’ların en büyük avantajı, tehlikeli ve ölçüm yapılmayacak alanları kolaylık ölçmesidir. İş yükünü hafifletmesi ve bu oranla zaman kaybı ve maliyet de en önemli avantajlarından bir tanesidir.

İnşaat

Drone’lar şantiyeler için de büyük bir kolaylıktır. Şantiyeler de ki ilerleme sürecini takip etmek de kullanılır. Bunun yanında görsel 3d verileri ile, autodesk kullanılarak mesafe ve yükseklik gibi verileri rahatlıkla görebilirsiniz. Agregalar, yığınlar vb hacim sağlayan alanları rahatlıkla ölçebilir ve sağlıklı hesap sonuçları elde ebilirsiniz. Şantiye ve etraf yolları için ortofoto aracılığı ile veriler alabilir, yol profilleri üretebilirsiniz.

Kübaj (Hafriyat) Hesapları

Drone’ların bir çok kullanım alanı olduğu gibi, çoğunlukla kullanıldığı alan kübaj hesaplarıdır. Düzenli depolama ve hafriyat sahaları için hacimsel hesapları kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Gelen malzemenin hacmini ve yerini belirleyebilirsiniz. Tehlikeli erozyona uğrama ihtimali olan bölgelerin analizini çıkartabilirsiniz. 3d modelleme ile alanın m2, genişlik ve uzunluk gibi değerlerini kolayca çıkartabilirsiniz. Drone gibi bir hava platformu, sadece yaptığı iş bakımından değil, tehlikeli ve erişilmesi zor alanları güvenle ölçerek sağlıklı sonuçlar vermektedir. Kanatlı veya kopter tipi modeller ile bu ölçümler rahalıkla yapılabilir.

Malzemeler

Agrega sahaları bilindik GPS veya total station gibi cihazlar ile ölçülmesi en zor bölgelerdir. Agrega malzemeler irili ufaklı taşlardan oluşması sebebiyle yüksek yığınlı sahalarda üst ölçümlerinin yapılması imkansıza yakındır. Drone’lar agrega takibi için en uygun çözümdür. Günlük üretim veya  günlük tüketim sonuçlarını  2,3 dakikalık otomatik pilot uçuşları ile kolayca takip edebilirsiniz.

Maden Sahaları

Avrupa ülkelerinde madencilik şirketlerinin bir çoğu drone kullanmaktadır. Yüksek çözünürlüklü kameralar ile donatılmış bu cihaz, yüksek çözünürlüklü ortofoto ve nokta bulutu oluşturması ile maden sahalarının en ince ayrıntısına kadar analizini çıkartmaktadır. Maden firmaları kübaj hesaplarından ziyade, maden sahalarının yüksek çözünürlüklü vide görüntüleri ve fotoğraflar ile alanın risk analizinin çıkartırlar. Bu sebeple, drone’lar bir anlamda personel güvenliğini sağlamak için kullanılır.

 

Önemli; Bu içeriği kısmen yayınlamak istiyorsanız, içeriğin linkini TIKLAYINIZ ibaresi ile link vererek yayınlayabilirsiniz. Link belirtmeden yayınlanması yasaktır.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.