İskansız Ev Alınırmı

04.03.2019
İskansız Ev Alınırmı

İskansız Ev Alınır mı ?

Bir çok vatandaşın ev/daire almak isterken kararsız kaldığı konuların başında “iskan” geliyor. İskansız ev alınır mı ? Kat irtifaklı ev alsam ne olur ? İskanlı evin avantajları nedir ? vs.. vs..

Öncelikle iskan ne demektir ? Linke tıklayıp okuyabilirsiniz. Kısaca iskan; Ruhsat projesine uygun yapılmış ve tamamlanmış bina veya konuttur. İskansız bina bitmemiş ve onaylanmamış demektir. Ancak eski binaların çoğunda iskan yoktur. Peki;

Eski binalardan iskansız daire alınır mı ?

Bu tamamen tercih ile alakalıdır. İskanın avantajları şöyledir. İskanlı bir bina devlet tarafından onaylanmıştır. Değeri yüksektir. Binaya kredi çıkar. En önemlisi ise iskanlı bir iş yeri kurumsal firmalara kiraya verilirken iskan şartları aranır. Bunların yanı sıra, iskansız bir binaya bireysel olarak elektrik, su ve doğal gaz bağlanmaz. (yeni tamamlanmış binalar için geçerli) Bunlar için iskan şartları aranır. Dolayısıyla yeni bir projeden veya yeni tamamlanmış bir binadan daire alacaksanız muhakkak iskanlı olmasına dikkat ediniz.

Ancak bina eski ise iskanlı olması çok önemli değildir. Her canlının bir ömrü olduğu gibi her binanında bir ömrü vardır. Eski binalardan alacağınız daireler belli bir zaman sonra yıkılarak yeniden inşa edilecektir. Dolayısıyla iskanlı olması çok da önemli değildir.

İskansız ev kiralanır mı ?

İskan yapı sahibi ile alakalı bir konudur. Yapının iskansız olması kiracı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Sadece; yeni tamamlanmış binaların iskanı alınmamış ise, bireysel olarak elektrik, su ve doğalgaz bağlamanız mümkün değildir. Yapı iskan almadığı için şantiye durumunda gözükür ve tüm faturalar tek bir seferde şantiyeye gelir.

Bu içerikte yazılanların tamamı kendi düşüncelerimizdir. Bağlayıcılığı yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.