Ekolojik Klima Nedir

05.11.2019
Ekolojik Klima Nedir

Küresel ısınma arttıkça, klimaya olan talep artmaya devam ediyor. Evlerimizi sıcak havalarda daha yaşanılabilir hale getirmek için klimalar düşünülürken, çevre bilincinin aynı şekilde artırılması ve önlem alınması elzem hale geldi. Eski bir üniteyi çevre dostu bir klima ile değiştirmeyi seçtiğinizde akıllıca bir karar vereceğinizden şüpheniz olmasın.

Ekolojik inverter klima sistemleri konusunda uzman olmadığınız sürece birçok sorunuz olabilir. Klimanızın gerçekten verimli olup olmadığını tam olarak fark edemeyebilirsiniz. 

Şu anda çevre dostu bir klimanız olup olmadığını veya bir tane almanızın gerekip gerekmediğini bilmek için, iyi bir AC klima ünitesinin 6 ana kriteri vardır.

1. Klima Yeterliliği

İlk düşünceniz, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek için yeterli bir klima bakmanız olabilir. Ancak bu küçük ünite evinizi daha serin tutmak için yeterli olacak mı ? Durmadan çalışan, sıcaklığı düşürmeye çalışan daha küçük bir klima, enerji faturanızı yükseltebilir. Küçük bir ünitenin, kondansatör içinde soğutulmuş havayı, evin içinden çekilen nemli hava ile dengeleyebilmesi gerekir. Birkaç küçük ünite çalıştırmak yerine, evinize uygun bir ünite almak daha mantıklıdır.

2. İki Aşamalı Kompresörler

Ünitenin içindeki kompresörler, klima ünitenizin enerji açısından en önemli parçalarıdır. Kompresörler ünitenin içine emilen havayı alır ve ısıyı tutar. Bir soğutucu daha sonra havayı soğutulmuş duruma getirir ve geri gönderir. İki aşamalı bir kompresör bu görevi daha fazla enerji sarf etmeden yapabilir.

3. Özellikli Klima Bileşenleri

Piyasada enerji kaynaklarını ayırarak verimli enerji kullanımına yönelik çalışan birçok çevre dostu ekolojik klima ünitesi bulunmaktadır. Isıtma için bir kaynak ve soğutma havası için ikinci bir kaynak kullanırlar.

Sisteminizi özelleştirebiliyorsanız, sisteminizin her bir bileşenini kendiniz seçebilirsiniz. Özel olarak seçilmiş termostatlara ve iç mekan bobinlerine sahip olmak, sistemin evinizin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

4. Jeotermal Destek

Dünyayı soğutucu olarak kullanmanıza izin veren jeotermal bir bileşen içeren artan sayıda sistem vardır. Bu şekilde, evinizi yeryüzünün sıcaklığıyla dengeleyerek sıcaktan soğuğa doğal ısı akışından yararlanacaksınız.

Bu pahalı bir sistem olabilir. Ancak alanınızın boyutuna bağlı olarak, zamanla tasarruf edebilirsiniz. Bir jeotermal ısı pompası sistemi, aydan aya enerji harcadığınız paradan tasarruf ederek bu ilk maliyeti geri kazanmanıza olanak sağlar.

5. Programlanabilir Klima Sistemi

Bu programlanabilir sistemler enerji tasarrufu sağlamanın en kolay yollarından biri olabilir. Programlanabilir bir termostat, enerji tasarrufu sürecini otomatikleştirerek bunu kolaylaştıracaktır. Ayrıca eve gelmek üzere olduğunuzu ve sıcak yaz günlerinde evinizin konforlu olduğundan emin olmak için üniteyi çalıştırabilirsiniz. Bu küçük özellik, eviniz için büyük tasarruf ve çok daha düşük bir karbon sağlayabilir.

6. Bakımı Kolay Klima Sistemleri

Ünitenizin en kötü zamanda arıza vermemesini istiyorsanız. Hava sistemlerini yaz başlamadan önce yıllık olarak kontrol etmelisiniz. Alacağınız klima sistemlerinin genel olarak bakımlarının kolay ve rahat yapılabilmesi en önemli konulardan biridir. Yani İdeal olarak, üniteleriniz birçok kez temizlenebilen, kurutulabilen ve tekrar takılabilen yüksek kalitede bir filtreye sahip olmalıdır. 

Split Klima Nedir ? Okumanızı Tavsiye Ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.