İlave Donatı Ne Demektir

17.10.2019
İlave Donatı Ne Demektir

İlave donatı (şapo); Betonarme kiriş ve döşemelerde aşırı çekme gerilmelerini karşılamak üzere mesnetler de ek olarak en üste konan özel şekilli demirlerdir.

İlave Donatı Neden Atılır ?

Mesnetin tek tarafında döşeme varsa momenti karşılayacak donatı kesitini tamamlayacak şekilde döşemeden gelen donatılara ek donatı ilave edilir. Eğer mesnetin iki tarafında da döşeme varsa; mesnet üzerine iki taraftan da donatı gelir. Bu donatıların toplam kesiti momenti karşılama ihtimaline sahiptir. Eğer karşılayamaz ise ilave donatı eklenir.

Örnek; Gelen bütün donatıların kesiti 400 mm2 fakat moment için 500 mm2 kesit isteniyorsa 100 mm2 lik ek donatı ilave edilir. Pilyeler kiriş kenarlarında 45 derecede etkiyen kesme kuvvetini karşılamak için kullanılmıştır. Pilyeler kiriş içerisinde hem altta hem üstte çalışır. Alt ve üstü bir miktar bir birine bağlamakta da rol oynar. Mesnetlerde ve döşeme ortalarında çekmeye çalışır.

Fakat günümüzde profesörlerimiz pilyenin gereksiz olduğunu çünkü pilyelerinde 45 derecelik yerlere gelecek kısımları tam olarak kesme kuvvetlerine denk gelmediği için kesmeyi karşılama ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden pilye yerine etriye sıklaştırması yapılması daha uygun görüşmüştür.

Şapo Nedir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.