Etriye Nedir

06.01.2019
Etriye Nedir

Etriye; Betonarme yapılarda kolon, perde veya kirişlerde enine atılan kare, dikdörtgen veya daha farklı şekillerden oluşan bir demir parçasıdır. Etriyeler kolon, perde veya kirişi oluşturan en önemli elemanlardır.

Etriyeler genelde 8 mm ve 10 mm arasındadır. Ülkemizdeki deprem yönetmeliğine göre uçları 135 derece açı ile kıvrık olmalıdır. Etriye kolona ve kirişe belirli aralıklarla düzgün bir biçimde yerleştirilir. İki etriye arası mesafe olarak ne kadar az olursa o etriyenin bulunduğu kolon ya da kiriş o kadar sağlam olur.

Kolon ve kirişlerin birleştirildiği yerlere normalden daha sık etriye atılır. Yani kolon ve kiriş arasında köprü görevi görür. Kiriş ve kolonlarda etriye kullanılmasının en büyük amacı kesme kuvvetini önlemektir. Etriye bunun yanı sıra burkulmayı ve çatlamayı da engeller. Yapının sünekliğini arttırır. Yapı bütünlüğüne ve yapı durabilitesine büyük oranda katkı sağlar. Bir yapıdaki kolonun şekli etriyenin şekline göre belirlenir. Örneğin etriyeler dairesel ise o yapının kolonları dairesel şekildedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.