İmar Durumu Nedir

11.10.2019
İmar Durumu Nedir

İmar durumu; Parsel bilgileri ve kullanım şeklini, plan durumunu, ön bahçe ve yan bahçe çekme mesafelerini, TAKS ve KAKS oranlarını gösterir resmi bir evraktır.

TAKS ve KAKS Nedir Tıklayınız

Bir çok ilçenin ilgili belediyesinin resmi sitesinde yine resmi olmamak ile birlikte her parsel için imar durumu bilgisi yayınlanır. Bu onaysız imar durumu resmi işlemlerde kullanılamaz.

İmar Durumu Nereden Alınır ?

İmar durumu için ilgili belediyeye dilekçe vermelisiniz. Harçlarını yatırdıktan sonra iş yoğunluğuna göre bir kaç gün içinde parselinizin imar durumu belgesini alabilirsiniz. Belediyeden almış olduğunu imar durumu resmi imar durumudur.

İmar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yine aynı şekilde ilgili belediyenin web sitesine girerek. Örnek olarak İstanbul ilçelerinin belediyelerine ait tüm kent rehberi linklerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Mesela bir ilçe belediyesinin kent rehberi sitesine ulaşmak için google’ye o ilçenin adını ve ardından keos yazıp aratmanız yeterlidir. Örneğin : Kartal keos yazıp googlede ilk çıkan linke tıklayınız. Ardından arama bölümüne ada/parsel olarak arama yapmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan parsele sağ tuş yaparak imar durumu sorgulama yapabilirsiniz.

İmar Durumu Çeşitleri Nelerdir ?

İmar durumu belgelerinde, konut, arazi, ticari, arsa, tarla, sosyal alan, park gibi fonksiyonlar yazar. Bunlar plandan gelen kararlardır. Mesela sizin parselini konut alanında olabilir. Başka bir parsel konut ticari dir. Başka bir parsel park alanında kalmıştır. Bir başkası sağlık alanında kalmıştır. Bu tamamen plan ile ilgili bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.