Sulama Kanalı Nasıl Yapılır

11.10.2019
A+
A-
Sulama Kanalı Nasıl Yapılır

Sulama kanalları suyu bir kaynaktan, bir akarsudan, rezervuardan ya da su tanklarından alabilir. Kanal, birkaç metre genişliğinde ve derinliğinde olabilir. Yine aynı şekilde bir kaç santim genişliğinde ve derinliğinde olabilir. Akış geçitleri, oluk geçitleri veya valfler, suyun kaynağından kullanım noktasına akışını kontrol eder. Su kullanım noktasına ulaştığında, damlama veya püskürtme ekipmanı kullanılarak alana pompalanabilir veya doğrudan alana bırakılabilir.

Seyrek ya da mevsimsel yağış alan yerler, sulama yapılmadan tarımı sürdüremez . Düzensiz yağış alan bölgelerde sulama, ürün büyümesini ve kalitesini iyileştirir . Çiftçilerin tutarlı bir programda mahsul yetiştirmelerini sağlayarak, sulama da daha güvenilir gıda kaynakları yaratır.

Dünyanın birçok yerinde sulama uygulanmıştır. Aslında, medeniyet muhtemelen bir sulama şekli olmadan mümkün olmazdı. En erken sulama şekli muhtemelen bitkilerine yetiştirmek için kuyulardan veya nehirlerden su kovaları taşıyan insanları içermiştir. Daha iyi teknikler geliştikçe, Mısır ve Çin’deki toplumlar sulama kanalları, barajlar, hendekler ve su depolama tesisleri inşa ettiler. Eski Roma, suları Alpler’deki karların erimesinden sebep suları aşağıdaki vadilerdeki şehir ve kasabalara taşımak için su kemeri adı verilen yapılar inşa etti. Bu su içme, yıkama ve sulama için kullanılmıştır. Modern sulama sistemleri rezervuar kullanmaktadır.

Sulama Kanalı Nasıl Yapılır ?

Sulama kanalı planlanırken ilk önce maliyet düşünülür. Çünkü sulama kanalları su kaynağının ve arazinin yapısının olmadığı yerlerde maliyetli bir iştir. Sulama kanalları mümkün olduğunca suyun kendi cazibesi ile akması sağlanır. Bu anlamda, imalatı kolay olan bir sulama kanalında en büyük başarı, maliyetini en minimum seviyede tutmaktır.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.