Kerpiç Ev Nedir

08.11.2019
A+
A-
Kerpiç Ev Nedir

Kerpiç ev; İngilizce “Adobe house” olarak adlandırılır. Esasen su ve güneşin marifeti ile kurutulmuş bir topraktır. Veya Güneşte kurutulmuş çamurdan yapılmış basit tuğlalardan başka bir şey değildir.

Kerpiç Evin Avantajları

Eski insanlar, özellikle sıcak güneşli günler ve soğuk geceler ile güçlenen zorlu çevre koşullarında yaşayan tropik veya diğer iklimlerde, zor şartlar altında bile hayatta kalmalarını sağlamak için bu yapılardan en iyi şekilde yararlanmışlardır. Bu çamurdan yapılmış duvarların termal özellikler nedeniyle daha iyi bir ısı rezervuarı görevi görebileceğini anlamışlardır. Ayrıca, bir kerpiç ev duvarının dış tarafı, sıcak havayı ve soğuk havayı içine kolay kolay geçirmez. Kendinden özellikli doğal bir mantolama diyebiliriz.

Kerpiç Evin Dezavantajları

Çeşitli avantajların yanı sıra, bu evler modern çağda kullanılabilirliğini yitirmişlerdir. Çünkü çamur veya kilden oluşan yapılar bozulmaya karşı özellikle hassastırlar. Ayrıca bu evlerin bir diğer önemli dezavantajı, yüksek işçilik maliyeti ve kerpiç evler inşa etmekle uğraşan ustaların zamanla kalmamış olması. Şimdiki ustalar doka olmadan elini oynatmıyor :)))))

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.