Makine Mühendisliği Maaşları 2019

04.02.2019
Makine Mühendisliği Maaşları 2019

Makine Mühendisliği Nedir ?

Makine mühendisliği; En küçük mikro parçacıktan en büyük uzay aracına, mühendislik ilkelerini makine ve parçaların tasarım ve yapımına uygulayan geniş bir bilim dalıdır.

Makine mühendisleri sadece, elektronik ekipmanlardan, tıbbi cihazlardan ve kişisel bilgisayarlardan klimaya, motorlardan ve elektrik santralleri dahil her şeyi tasarlamaya destek olmuyor, aynı zamanda bu yenilikleri üreten makineleri tasarlıyorlar. Neredeyse hayatın her alanına makine mühendisliği dokunuyor. Birden fazla endüstriye yayılan makine mühendisleri için kariyer fırsatları çok çeşitlidir ve büyük kurumsal şirketlerden küçük yerel şirketlere kadar binlerce şirket arasında dünya genelinde iş fırsatlarına sahip olabilmektedirler.

Türkiye’de Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği Türkiye’de en fazla tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Çünkü makine mühendisliği mesleğinin Türkiye’de iş hacmi ve iş fırsatları oldukça fazladır. Makine mühendisliği bölümünden mezun olanların mekanik sanayisinde, inşaat sektöründe iş bulabilme imkanları çok fazladır. Ayrıca kendi mesleklerini bir şirket kurarak icra etmeleri de yine iş hacminin yüksek olması bakımından oldukça fazladır.

Makine Mühendisleri Maaşları 2019

Makine mühendisliği maaşları özel sektörde ve devlette farklılık gösterir. Bunun yanında yeni mezun makine mühendisi ile tecrübeli makine mühendisi arasında da maaş anlamında ciddi farklılıklar olabilmektedir. Her meslekte olduğu gibi, mesleği yeni öğrenmeye başlayan bir mühendis, düşük maaş alması kaçınılmazdır. Özel sektörde, özellikle şantiyelerde çalışan yeni mezun makine mühendisleri 3000 lira ile 3500 lira arası maaş alabilmektedir. Tecrübeli makine mühendisleri ise 4500 lira ile 8000 lira arası maaş alabilmektedirler. TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) 2019 yılı için mühendis maaşlarını brüt 4500 olarak belirtmiştir. İlgili haber içeriğini inceleyebilirsiniz.

Devlette mühendis maaşları ise 2019 yılı için 5000 lira ile 6500 lira arasından değişmektedir. Bu da mühendis ünvanları ile doğrudan ilgilidir. Bir müdür yardımcısı mühendisin aldığı maaş ile devlette yeni göreve başlayan mühendisin aldığı maaş bir değildir. Devlette mühendis maaşları hem birim meslek için aynıdır. Makine mühendisi, Harita Mühendisi, İnşaat Mühendisi veya bir Mimar olması maaş anlamında bir farklılık oluşturmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.