Vekaletle Tapu Alınır mı

04.02.2019
Vekaletle Tapu Alınır mı

Vekalet İle Tapu Alınır mı ?

Tapu dairelerinde mal sahibi vekalet olmaksızın istediği işlemi yapabilir. Ancak işlemleri mal sahibi yapmayacak ise, 3. bir kişiye vekalet vermesi gereklidir. Tapu vekaletname örneği indirmek için tıklayınız.

Vekalet ile tapu almak için gerekli evraklar, işlem yapılacak taşınmaza ait tapu ve vekaletname aslıdır. Bunlarla beraber vekalet içeriğindeki yetkilere göre tüm işlemleri yapabilirsiniz. Tapu devir işlemlerinden, alım satım işlemlerine kadar her türlü işlemi yapabilirsiniz. 3. bir kişiye tapu vekaleti vermek kolaydır. En yakın bir notere giderek, vekalet vereceğiniz 3. bir kişinin t.c. kimlik no ile isim ve soyadını belirtmeniz yeterlidir.

Vekaletname Alan Kişi Kendi Adına Satış Yapabilir mi ?

Vatandaşlar arasında en çok merak edilenlerden bir tanesi, vekalet verdiğim kişi kendi adına satış yapabilir mi ? Yani mülkü üzerine geçirebilir mi ? Bu vermiş olduğunuz vekaletin içeriği ile alakalı bir konudur. Vekaletname vermiş olduğunuz 3. şahıs, başkasına vekalet verme yetkisine sahip olmaması gereklidir. Mesela pdf olarak verdiğimiz Tapu vekaletname örneğinde, ifadeler “namıma” diye başlamaktadır. Yani tüm işlemleri benim adıma yapacak demektir. Kısacası vekalet verirken ifadeler çok dikkat etmek gereklidir. Vekalet verilen kişi neler yapabilir diye düşünüyorsanız. Bunun cevabı yine vermiş olduğunuz vekaletnamenin içindeki yetkilere bağlıdır.

Vekaletname Geçerlilik Süresi Nedir ?

Vekaletname geçerlilik süresi, yargıtay nezdinde 10 yıl olarak kabul ediliyor. Ancak vekaletname için bir geçerlilik süresi yoktur. Vekaletnameyi kendiniz süreli olarak verebilirsiniz. 1 ay, 3 ay vb. gibi süre belirlemek sizin isteğinize bağlı.

Tapuda Vekaletname Fotokopisi Geçerlimidir ?

Tapuda sadece vekaletname değil, hiç bir evrağın fotokopisi kabul edilmez. Tapu tüm evrakları vekaletname dahil, asıl olarak ister. Ancak bu kadastro dairesinde geçerli değildir. Vekaletname fotokopisi ile tüm parselasyon işlemlerini yapabilirsiniz. Hatta parsel üzerindeki bir çok malikten bir tanesinin vekaleti ile yine kadastro dairesinde işlem yapabilirsiniz.

Vekaletname Azletme Nedir ?

Vekaletname Azilnamesi; Vermiş olduğunuz vekaleti tüm yetkileri ile beraber iptal etmek demektir. Vekaletname azletme ücreti 2019 yılı için yaklaşık 100 lira gibi bir rakamdır. Vermiş olduğunuz vekaleti azlettikten sonra, vekalet vermiş olduğunuz vatandaşın bağlı olduğu muhtarlığa azilname bildirisi gelir. Vekaletin iptal olduğuna dair vatandaşa bilgi verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kerim dedi ki:

    vekalet azlettiğimiz zaman yapılan işlemler ne olacak. bir sıkıntı çıkarmı