Mimari Proje Çizim Fiyatları 2019

01.12.2018
Mimari Proje Çizim Fiyatları 2019

Mimari Proje Çizim Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Mimari Proje fiyatı, Projenin tasarım(ları) ve kamusal onayların alınması ile ilgili maliyetleri kapsar. Mimari proje fiyatları, yapının cinsine göre değişkenlik gösterir. Genelde metre kare üzerinden belirlenen fiyatlar, nitelikli projelere göre farklı fiyat anlaşmaları ile belirlenebilir. Ancak her ne kadar mimari projeyi konuşsak da, ülkemizde mimari proje; içinde statik, elektrik ve mekanik projeyi de kapsayan bir paketmiş gibi algılanıyor. Bundan sebep ilk cümlede “Projenin tasarım(ları) ifadesini kullanmak zorunda kaldık. Oysa ki Avrupa’da bu süreç böyle işlemiyor. Her meslek dalı ile ayrı anlaşma yapmak durumunda kalıyorsunuz. Neyse ülke şartlarımız diyelim…

Mimari proje çizim fiyatlarına gelirsek, gerçekten bu özellikle mimarlar arasında çok değişkendir. Metre kare fiyatı ( herşey dahil diyelim (statik, elektrik, mekanik) :))))18 liradan 70 liraya kadar adeta uçurum farkı diyebileceğimiz kadar değişkendir. Çünkü bu bir hizmet işidir ve her mimarin vermiş olduğu hizmet çok farklıdır.

Oda fiyatlarına bakılırsa, fiyat ortalamasının geçmiş yıllara göre pek farklı olmadığını görüyoruz. Her ne kadar mühendisler odası fiyatlarda güncelleme yapsa da, piyasa şartları buna pek müsade etmiyor. 2019 yılı veya sonraki yıllarında bu şartlardan pek farklı olacağını düşünmüyoruz.

Aşağıda mühendisler odasının belirlediği fiyat tarifesi linkini tıklayarak, uygun yapı seçenekleri ile ortalama mimari proje fiyatlarını görebilirsiniz.

2019 Yılı Mimari Proje Fiyatları 

Birinci Sınıf (I.Sınıf):

Diğer Mühendislik kollarına yardımcı olarak yapılan veya fazla araştırmayı gerektirmeyen basit yapılarla ilgili hizmetlerdir. (Taş istinad duvarları,ağıl,samanlık gibi çok basit tarım binaları, basit barakalar ve diğer yardımcı binalar,trafo ve basit garaj, depo,açık pazar yeri, çay bahçesi ve benzerleri).

İkinci Sınıf (II.Sınıf):
Sanat, teknik ve ekonomi yönlerinden araştırmayı gerektiren yapıların mimarlık hizmetleridir. (3m’ye kadar betonarme istinat duvarları, üç kata kadar konut,ofis veya dükkan-konut yapıları, 300m2 ye kadar müstakil konutlar, 15m açıklığa kadar çelik makaslı konut, atölye, fabrika ve depo tesisleri, benzin istasyonları ve benzerleri.

Üçüncü Sınıf (III.Sınıf):
Sanat, teknik ve ekonomi yönlerinden önemli ve geniş araştırmayı gerektiren yapıların mimarlık hizmetleridir. (3m’yi aşan istinat duvarları, üç katın üzerinde konut, ofis, iş hanları yapıları, 300m2 ‘nin üzeri müstakil konutlar, havuzlar,15m açıklığın üzerinde çelik makaslı atölye, fabrika, depo yapıları, 7m açıklığın üzerinde betonarme yapılar, otel ve moteller, kaplıca ve şifa evleri, stadyum ve spor salonları,hastahaneler, büyük kütüphaneler ve kültür yapıları, özelliği olan büyük okul yapıları, üniversiteler, radyo, televizyon yapıları, büyük pastaneler, büyük endüstri binaları, turistik tesisler, uzay kafes sistemli yapılar ve benzerler.

Dördüncü Sınıf (IV.Sınıf):
Sosyal Konut amaçlı yapılarla ilgili hizmetlerdir.
a) Belediye hudutları içerisinde birim hane alanı brüt ve en çok 120m2 olan ve bir kademe inşa edilecek konut yapıları.
b) Belediye hudutları dışındaki kırsal alanlarda birim ünite alanı en çok 150m2 toplam 300m2’ye kadar olan en çok iki katlı yapılar.

İyi Bir Mimar İle Çalışmak Sizin Hakkınız !

Her proje işi genellikle bir telefon görüşmesi ile başlar. Genelde ilk görüşmeler projenin hayata geçeceği bölge, ön tasarım fikri, maliyeti vs vs. olarak gerçekleşir. Her iş veren, hayalindeki tasarımı anlatmakta veya kağıda dökmekte zorlanır. Bu aşamada iyi bir mimar aslında sizin aklınızdan geçeni okuyabilen ve size alternatif tasarımlar sunabilendir. Bir yapının inşaat maliyetini yine iyi bir mimari proje ile tespit edebilirsiniz. İyi bir mimari proje, her anlamda inşaat sürecinin sağlıklı yürümesinde en büyük etkendir. Müteahhitlerin bir çoğu mimari projelerden dert yanmaktadır. Özellikle revize görmesi gereken projeleri tekrardan yaptırmak büyük derttir. Aslında bu yine mimari proje fiyatları ile direk bağlantılıdır. Mimar, proje fiyatlarının düşük olduğunu dile getirir, müteahhit ise hizmet anlamında 1 verip 10 almanın peşindedir. İyi bir mimar ile çalışmak sizin elinizde ancak, ortalama fiyatın üstünde özel bir hizmet almayı kabul ederseniz. Yani başlığı düzeltecek olursak;  “Almak istediğiniz profesyonel hizmetin karşılığını verip, iyi bir mimar ile çalışmak sizin elinizde…”

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kerim Balcı dedi ki:

    Yani kim ne kaptırırsa demek istiyorsunuz 🙂