Mühendislik Bilimleri Nelerdir Detaylı Anlatım

27.10.2019
A+
A-
Mühendislik Bilimleri Nelerdir Detaylı Anlatım

Mühendislik Bilimleri

Mühendislik çalışmalarının en ilgi çekici yerlerinden biri, mühendislerin kendilerini çalışırken bulduğu çok çeşitli görev ve ortamlardır. Bilgisayar terminalindeki programların tasarımından, uçak, gemi, ağır sanayi ekipmanı, mobil vinçler ve açık deniz petrol platformları gibi büyük yapılar için bakım işlemlerine kadar mühendis olmanın birçok seçeneği vardır.

Bilgisayarların yardımıyla büyük miktarda mühendislik çalışması yapılır. Bu, tasarım, test, sistemlerin kontrolü, ekipmanın işlevselliği ve malzemelerin özelliklerinin analizinden farklı olabilir. Ana mühendislik bilimleri tarihsel olarak dört mühendislik dalına, Kimya, inşaat, elektrik ve makine mühendisliği bilimine bölündü. Ancak bunların yanı sıra çok sayıda mühendislik bilimi vardır.

Uzay Mühendisliği

Hava Uzay Mühendisleri uçak, hava-taşıt araçları ve tahrip sistemleri tasarlar, inşa eder ve işletir. Bu mühendislik uçaklar, jetler, helikopterler, planörler, füzeler ve uzay aracı içerir. Uçağın hızını ve gücünü artırabilecek yeni malzemeler, motorlar, tasarım şekilleri ve yapılarını araştırmaya, geliştirmeye ve test etmeye vb gibi çalışmalarda bulunurlar.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri ayrıca, uçak için kapsamlı bakım programları planlamaktan ve sıkı güvenlik ve çevre kontrolleri yapmaktan sorumludur. Hava Uzay Mühendisleri, elektrik, elektronik ve bilgisayar sistemleri bilgilerini de uçakların işletimi için otomatik kontrol ve haberleşme sistemleri için kullanırlar.

Uçak Mühendisliği; özellikle uçaklar ve helikopterler gibi uçuş araçlarıyla ilgilenir. Bu alandaki çalışmalar hala mevcuttur, ancak havacılık ve uzay mühendisliği tarafından üstlenilmektedir.

Hava Uzay Mühendisleri, hatalı motorları veya diğer bileşenleri araştırmaktan ve onarım sistemleri geliştirmekle sorumlu olabilir. Uçuş kontrolü gibi işlemler için uçak veya yer bazlı sistemler için iyileştirilmiş klima veya yakıt sistemleri tasarlamada yer alabilirler. Ekipman üretimi veya tedariki için diğer firmalarla rekabet ederken teknik veya ticari bilgiler hazırlayabilirler.

Havacılık ve uzay endüstrileri, gözle görülür bir savunmaya bağlı odağa sahip olmaktan, daha ihracata yönelik bir bakış açısına değişiyor. Havacılık endüstrisinde üç ana çalışma alanı vardır; tasarım ve üretim, araştırma ve geliştirme ve uçuşa elverişlilik işlemleri. Yeni bir yüksek lisans mühendisi, bir bileşene girecek malzemenin türünü ve ağırlığını hesaplamak gibi bir projenin bir yönüyle ilgili olabilir. Üst düzey mühendisler bütün bir projeyi koordine etmek, diğer mühendislere, teknisyenlere ve çalışanlara tamamlamak için farklı görevler vermek ve projenin bütçesini karşılamasını sağlamaktan sorumlu olabilir.

Mekanik sistemleri, uçuş özelliklerini ve uçak performansını değerlendirmek zorunda kalabilirler. Bu, test uçuşları, kalkış mesafelerinin ölçülmesi, tırmanma hızı, duraklama hızları, manevra kabiliyeti ve iniş kapasiteleri ve sonuçları güvenlik standartlarıyla karşılaştırarak yapılabilir.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri ayrıca ticari hava yolu şirketleri, devlet birimleri ve savunma kuvvetleri ile devlet araştırma ARGE laboratuarların da çalışabilirler.

Ziraat Mühendisliği

Ziraat mühendisleri, toprak, su, nehirler ve ormanlar dahil dünyanın doğal kaynaklarını korumak ve geliştirmekle ilgilenmektedir. Toprak erozyonu ve tuzluluk gibi sorunlarla mücadele etmek için çözümler araştırıyor ve geliştiriyorlar. Daha iyi tarım ve ormancılık yöntemleri tasarlamaktan, tarım makineleri ve binaları iyileştirmekten ve ayrıca insanların çevre üzerindeki etkilerini azaltmaktan sorumludurlar.

Ziraat Mühendisleri, sürdürülebilir tarımsal üretim, yoğun tarımın çevresel etkisi gibi sorunların çözümünde çalışabilir ve ayrıca tarımsal ve birincil ürünlerin kullanım biçimlerine bakabilirler.

Birçok Ziraat Mühendisi, devlet daireleri tarafından su temini, ziraat, ormancılık, toprak koruma ve çevre koruma birimleri gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Özel işverenler arasında danışmanlık firmaları, üreticiler ve tarım sulama ekipmanı distribütörleri, çiftlikler, hayvancılık ve gıda işletme tesisleri bulunabilir. Yurt dışı tarımsal yardım programlarında da çalışmalar yapılabilir.

Biyomedikal mühendisliği

Biyomedikal Mühendisleri, sağlık ve tıbbi hizmetleri iyileştirmenin yollarını araştırıp tasarlayarak, doktorlar ve tıp bilimcileri ile birlikte çalışırlar.

Biyomedikal Mühendisleri, sağlık sorunlarını teşhis etmek için kullanılan tıbbi araştırma ekipmanlarını geliştirmek ve iyileştirmek için mikro bilgisayarlar, lazerler ve diğer materyalleri kullanır. Hastaları izlemek ve tedavi etmek için kullanılan tıbbi ürünlerin ve farklı ekipman türlerinin geliştirilmesinde ve engelliler için ekipman tasarlanmasında ve geliştirilmesinde rol alabilirler.

Örneğin bir hastanede çalışan bir Biyomedikal Mühendisi, kateterlerden, CAT tarayıcılarından, kalp pillerinden ve böbrek makinelerinden çeşitli izleme, tanı ve tedavi amaçlı tıbbi ekipmanların güvenli ve etkin bir şekilde işletilmesinden sorumlu olabilir.

Biyomedikal Mühendisleri yapay eklem ve uzuvların tasarlanmasında ve cerrahi ekibin bunları hastaya tatbik etmesin yardımcı olabilirler. Engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek için teknoloji tasarlar ve sunarlar. Örneğin, yürüme, iletişim kurma veya basit günlük görevleri yerine getirme zorluğu çeken insanlara yardımcı olacak ekipman geliştirebilirler.

Kimya Mühendisliği

Kimya Mühendisliği, ham maddelerin faydalı ve ticari son ürünlere dönüşme şekilleriyle ilgilenmektedir. Ham maddelerin ve özelliklerinin araştırılması, ekipman tasarımı ve geliştirilmesi ve işletme süreçlerinin değerlendirilmesi Kimya Mühendisliğinin bir parçasıdır.

Yukarıdaki beceriler daha sonra gıda, petrol, plastik, boya, kâğıt, seramik, mineral ve metal gibi şeyler üretmek için rafine edilebilecek ve üretilebilecek ham maddeleri çıkarmak için birleştirilir. Genellikle bu işlemler büyük ölçekli tesislerde gerçekleştirilir ve bu tesislerin güvenli çalışması da kimya mühendisliğinin bir parçasıdır.

Bu ham maddelerin çevreye zarar vermeden alınması, Kimya Mühendisleri için de önemli bir çalışma alanıdır. Örneğin, çevreye olumsuz bir etkisi olmadan ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlamak için güvenle kullanılabilecek yeni yakıt türleri şu anda geliştirilmekte ve test edilmektedir. Kimya mühendisleri ayrıca penisilin ve şampuan gibi çeşitli farmasötik ürünlerin üretiminde de rol oynarlar.

Kimya Mühendisleri, gıda, plastik, seramik, ilaç, metal ve cam gibi şeylerin üretimine dahil olan firmalarda çalışabilir. Birçok Kimya Mühendisi ayrıca çevre koruma ve kirlenmiş sahaların ıslahı veya temizliği veya araştırma laboratuvarlarında, kimyasal tesislerde ve petrol rafinerilerinde istihdam bulur. Diğer büyük kimya mühendisleri işverenleri arasında temel demir çelik ürünleri üreticileri, organik endüstriyel kimyasallar ve madencilik endüstrisi yer almaktadır.

Bu alanda çalışan mühendisler, petrol mühendisleri, ana kimyasal mühendisler, eritme mühendisleri, su arıtma mühendisleri veya çevre mühendisleri olarak uzmanlaşabilir. Kimya Mühendislerinin biyo teknoloji, gıda mühendisliği gibi ilgili alanlara taşınması için de bir alan bulunmaktadır.

Gıda Mühendisliği

Gıda Mühendisleri, kaliteyi ve besin değerini korurken, gıda ömrünü uzatan ekipman, makine ve üretim yöntemleri tasarlar. Ayrıca, üretilen yiyeceklerin bakteri ve hastalıklardan arındırılmasını ve orijinal dokusunu ve rengini kaybetmemesini sağlar.

YAZIMIZA DİĞER SAYFALARDAN DEVAM EDEBİLİRSİNİZ

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.