sıhhi tesisat nedir

02.02.2018
sıhhi tesisat nedir

Sıhhi Tesisat Nedir ?

Sıhhi tesisat, Dağıtım ve içilebilir su kullanımı ve su atıkların giderilmesi için bir binaya monte edilen boru ve armatürlere ait sistemdir.

Genellikle bir toplu konut ya da bir şehre hizmet veren su ve kanalizasyon sistemlerinden ayrıdır. Nüfusu şehirlerde ve kasabalarda merkezileştirilen ve her medeniyetin sorunlarından biri, uygun sıhhi tesisat sistemlerinin geliştirilememesidir. Avrupa’nın belirli yerlerinde Romalılar tarafından şehirlerine içme suyu sağlamak için inşa edilen karmaşık su kemerleri hala görülebilir. Atıklar genellikle şehirlerden arabalar ya da kovalarda taşınır ya da kentten göle ya da akıma götüren açık, su dolu bir hendek sistemi içine boşaltılırdı.

Sıhhi tesisat sistemlerinde iyileştirme çok yavaş oldu. Romalılar zamanından 19. yüzyıla kadar neredeyse hiç ilerleme kaydedilmedi. Nispeten ilkel sıhhi tesisler, Sanayi Devrimi sırasında ortaya çıkan geniş, kalabalık nüfus merkezleri için yetersizdi ve tifo ve dizanteri salgınları genellikle insan atıklarıyla kirlenmiş suyun tüketimiyle yayılıyordu . Sonunda, bu salgınlar açık kanalizasyon hendeklerini ortadan kaldıran ayrı yer altı suyu ve kanalizasyon sistemlerinin geliştirilmesi ile sınırlandırıldı. Buna ek olarak, sıhhi tesisat armatürleri, binalarda içme suyu ve sudan taşınan atıkların taşınması için tasarlanmıştır.

Terimi, sıhhi tesisat düzeneği sadece duş, küvet, tuvalet klozeti lavabo ve tuvaletler değil, aynı zamanda yıkama makineleri, çöp atımında kullanılan birimlerle, sıcak su ısıtıcıları, bulaşık makinesi ve içme çeşme gibi cihazları da kapsar.

Su tesisat boruları ve sıhhi tesisat sisteminde kullanılan diğer malzemeler sağlam, paslanmaz ve kurulu bulunduğu binanın beklenen ömrüne eşit veya bundan daha fazla olacak şekilde dayanıklı olmalıdır. Tuvaletler , pisuvarlar  genellikle porselen veya vitröz çikolardan yapılır, ancak bazen sırlı demir , çelik veya paslanmaz çeliktir . Sıradan su boruları genellikle çelik, bakır , pirinç, plastik veya diğer toksik olmayan malzemeden yapılır; ve kanalizasyon boruları için en yaygın malzemeler dökme demir, çelik, bakır ve asbestli çimentodur.

Su dağıtım yöntemleri değişir. Kasaba ve şehirler için, belediyeye ait veya özel sektöre ait su şirketleri, kuyular, göller, nehirler ve göletlerden toplanan suyu arıtarak arındırır ve bireysel binalara dağıtır. Kırsal alanlarda su genellikle doğrudan ayrı kuyulardan elde edilmektedir.

Çoğu şehirde su, dağılım sisteminden pompalarla aktarılır. Ancak nadir durumlarda su kaynağı bir şehrin üstündeki dağlarda veya tepelerde bulunduğu zaman kendi cazibesi ile gereli bölgelere dağıtılır. Diğer durumlarda, su toplama ve arıtma tesislerinden yükseltilmiş depolama tanklarına pompalanır ve kendi akar cazibesi ile sistemin tamamına akmasına izin verilir. Fakat çoğu belediyede su doğrudan sistem aracılığıyla pompalanır; basınç dengeleme cihazları olarak ve pompa arızasında veya bir felaket durumunda yardımcı bir kaynak olarak kullanılmak üzere yükseltilmiş depolama tankları da sağlanabilir, örneğin, yangın, pompalardan veya su kaynağından daha fazla su gerektirebilecek şekilde tedarik edebilir.

Su tedarik sisteminde gelişen basınç ve boru içinde hareket eden suyun oluşturduğu sürtünme, suyun dağıtılabileceği yüksekliği ve sistemin herhangi bir noktasında mevcut maksimum akış oranını sınırlayan iki faktördür.

Atık bertarafı için bir bina sisteminin iki bölümü vardır: drenaj sistemi ve havalandırma sistemi. Boşaltma kısmı , çeşitli tesisat kanallarından, belediye veya özel kanalizasyon sistemine bağlanan merkezi ana boruya giden boruları içerir . Havalandırma sistemi, bir hava girişinden (genellikle bina çatısı) drenaj sistemi içindeki çeşitli noktalara giden borulardan oluşur.

Sıhhi armatür sistemi, kanalizasyon boruları ile sıhhi tesisat demirbaşlarının yerleştirildiği odalar arasında suyun izolasyonunu sağlar. En sık kullanılan hijyenik sistem, her fikstürün çıkışına bitişikteki tahliye borusuna monte edilmiş bir U eğim veya diptir. Tesisat tarafından boşaltılan atık suyun bir kısmı U‘da tutulur ve fikstürü açık tahliye borularından ayıran bir conta oluşturur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.