Sit alanı ne demektir

03.02.2018
A+
A-
Sit alanı ne demektir

Sit alanı ne demektir ?

Sit alanı ; Kamu yararı göz önünde bulundurularak korumaya alınan bir bölgedir. Mesela ; Samsun yörükler bölgesindeki villalar 1992 yılında bölgenin kuş cenneti olması sebebiyle “sit alanı” olarak ilan edilmiş ve 2016 yılında yaklaşık 200’e yakın villanın yıkım kararı çıkmıştır. Villaların tamamına yakını yıkılmıştır. Tarih öncesinden günümüze kadar farklı niteliklere sahip kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu sit alanları, doğal, arkeolojik, kentsel, tarımsal ve tarihi sit alanları olarak sınıflandırılır.

 

 

Sit Alanına Kamulaştırmasız El Koyma

Normal Şartlarda !!! Sit alanı ilan edilmiş bölgelere ev yapılamaz. Kamulaştırma uygulamalarında idarenin kamulaştırma işlemlerine başlaması, işlemlerin tamamlanmasını takiben mülkiyet bedelinin hak sahiplerine ödenmesi aşamaları takip edilir. Kamulaştırmasız el atma, kamulaştırma yetkisine sahip kamu kurumlarının, mahkeme yoluyla kamulaştırma yapmadan ve hak sahiplerine mülkiyet bedelini ödemeden yaptıkları el koyma işlemi olarak tanımlanabilir.  “Kamulaştırma Nedir” ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz. Kamulaştırmasız el atmadan söz edilebilmesi için, idarenin, kamulaştırma yapmadan el koymuş olması gerekir. Kimi durumlarda kamulaştırmasız el atma oldukça açıktır. Ancak bazı durumlarda idarenin kamulaştırma sürecini başlatması, ancak kamulaştırma tamamlanmadan taşınmaza el koyması durumunda da el atma fiili meydana gelebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Drone ile Haritalama I Harita Mühendisliği I İnşaat Mühendisliği I İnşaat Sektörü I Emlak Sektörü I Netcad I Autocad I Autocad Civil 3D