Yapı Kayıt Belgesi Güncelleme Nasıl Yapılır

26.12.2018
A+
A-
Yapı Kayıt Belgesi Güncelleme Nasıl Yapılır

Yapı Kayıt Belgesi Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Malum imar barışı süresi 31 aralık 2018 tarihinde sonlanıyor. Her ne kadar uzatılacağını düşünsek de son tarih 31 aralık diyelim.

Bu süreye kadar “yapı kayıt belgesi” ödemesi yapılarak alınması gerekiyor. İskan, yani kat mülkiyeti alacak olan vatandaşlarımızın asıl işlemleri bundan sonra başlıyor. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra yapılması gereken işlemleri daha önceden yazmıştık.

Yapı kayıt belgesi imar barışının ilk aşamasıydı. 2. aşamada mimari proje ve zemin tespit tutanağı hazırlanması gerekiyor. Bunların yapılabilmesi için öncelikle yapınızın bir harita firması tarafından ölçülmesi gereklidir. Bu ölçümler esas alınarak yapınıza bir mimari proje çizilir. Çizilen mimari projedeki kat alanları ve toplam inşaat alanı artık yapınızın gerçek değerlerdir. Yani gerçek metre karesidir.

İşte bu aşamada yapı kayıt belgesindeki değerlerin mimari proje ile aynı olması gereklidir. Bundan dolayı yapı kayıt belgesini güncellemeniz gereklidir.

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra ifraz, yolaterk yaptım ?

Yapı kayıt belgenizi mevcut tapu metre karesine göre almanız da sakınca yoktur. Yapı kayıt belgesi aldıkta sonra, parselinizde ifraz veya yolaterk yapıldıysa aynı şekilde yapı kayıt belgenizi son tapu metre karesine göre güncellemeniz gereklidir. Yine aynı şekilde ada parsel değişmiş ise, yine son ada parsel değerlerinde güncelleme yapmalısınız.

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Güncellenir ?

Yapı kayıt belgesi kısacası aldığınız yerden güncellenir. Yani E-devlet şifreniz ile imar barışı bölümüne girerek güncelle butonu ile yeni değerleri girerek güncelleyebilirsiniz. Ancak…..

Güncelleme işlemi her şartlarda olmuyor ! Eğer ki yapı kayıt belgenizdeki beyanları fazla girmişseniz, yani yapı kayıt belgesindeki metre kare değerlerini düşürmek istiyorsanız, bakanlığa giderek güncelleme yapmak zorundasınız. Yapı kayıt belgenizdeki beyanları eksik girmişseniz, E-devlet üzerinden güncelleme yapabilirsiniz

Örnek:

Yapı kayıt belgemde ki inşaat alanı 800 metre kare, mimari projem 700 metre kare… bu durumda bakanlığa giderek güncelleme yapmalısınız.

Yapı kayıt belgemde ki inşaat alanı 700 metre kare, mimari projem 800 metre kare… bu durumda E-devlet üzerinden güncelleme yapabilirsiniz.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hüseyin dedi ki:

  Güncelleme Yapmak için Herhangi bir süre sınırlaması varmı acaba.İmar Barışı Başvuruları Bitincede güncelleme butonu aktif olarak kalacakmı ?

 2. umut dedi ki:

  güncelleme yaparken raiç beden 2018 de başvurmuştum 25 lira idi şimdi ise raiç bedel 27.97 oldu hangisini yazmalıyız 2017 den önce insaatine başlamış inşaat halindeki ek kısıma müracat yapılabiliyormuş yeni duydum güncellemede bu alanıda gösterebilirmiyiz tşk

  1. Kent Harita Eğitim dedi ki:

   Mevcut hali kalmasında sıkıntı yok. Ancak kat mülkiyeti için başvuru yapacaksanız tapu sizden sonra rayiç bedelli güncellemeyi isteyecektir.