Taşıyıcı Sistem Ne Demektir

12.11.2019
Taşıyıcı Sistem Ne Demektir

Bir inşaatta / yapıda taşıyıcı sistem; Kolon, perde ve kirişlerden oluşan iskelet yapıdır. Taşıyıcı sistem çoğunlukla düşey yük taşır. Bazı özel, mimari özelliği ve tasarımı, buna bağlı statik hesabı çok farklı olması sebebi ile yatay, açılı yük taşıyan sistemlerde vardır.

Taşıyıcı sistem planı veya tasarımı statik hesaplamalar ile ortaya çıkar. Taşıyıcı sistemlerin bir yapıdaki önemi hayati derecededir. Özellikle eski dönemlerde yapılan inşaatların çoğu kaçak ve taşıyıcı hesapları yapılmadan yapılmıştır. Günümüzde bu yapıların deprem riskine karşı oldukça savunmasız olduğunu biliyoruz.

Çerçeveler, kolon ve kirişlerin birleşmesi ile meydana gelen ve daha çok düşey yük taşıyıcı elemanlarıdır. Bunlar, donatılarının iyi düzenlenmesi koşuluyla, yükseklikleri 25 metreyi geçmeyen yapıların yatay yüklere karşı, yönetmeliklerde öngörülen emniyetlerinin sağlanmasında da kullanılabilmektedir.

Taşıyıcı sistemlerin imalatı da dikkatli, projeye uygun, minimum segregasyon ile yapılmalıdır. Aşağıdaki örnek resimde görüldüğü üzere, bir perde duvar aynı zamanda taşıyıcı bir sistem, ancak segregasyonu fazla hatta betonu eksik bile diyebiliriz. Bu şekilde bir imalat hatasının düzeltilmeden sıvanması veya yama yapılması, yapının bütünü için fazlasıyla risktir.

Belki inşaat sektöründe aktif olmayan okuyucularımız için şunu söylememiz gerekebilir. Günümüzde böyle bir imalatın üstü kapatılıyor mu diye düşünüyorsanız ? Belki bu örnekteki kadar değil. Ancak kapatıldığı oluyor.

 
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.