Rüzgar Türbini Jeneratör Modelleri

15.01.2019
Rüzgar Türbini Jeneratör Modelleri

Rüzgar Türbini Jeneratör Modelleri Hangileridir ?

Rüzgar türbinlerindeki en önemli teknoloji, jeneratör tasarımında yatmaktadır. Akademisyenler ve imalatçılar arasında en iyi rüzgar türbini jeneratörü teknolojisi konusunda bir fikir birliği yoktur. Geleneksel olarak, çeşitli rüzgar türbini sistemleri için düşünülebilecek üç ana rüzgar türbini jeneratörü vardır. Bunlar doğru akım (DC), alternatif akım (AC) senkron ve AC asenkron jeneratörlerdir. Prensip olarak, her biri sabit veya değişken hızda çalıştırılabilir. Rüzgar gücünün dalgalı doğası nedeniyle, türbin kanatları ve türbin üzerindeki fiziksel gerilimi azaltan ve sistemin aerodinamik verimi ve tork geçici davranışlarını geliştiren değişken hızda çalıştırılması avantajlıdır.

Rüzgar enerjisinde kilit faktör “reaktif güç” üretmektir. Bbu nedenle yaygın olarak DFIG = Çift beslemeli indüksiyon jeneratörü veya Slip-ring İndüksiyon Jeneratörü kullanılır. Uzun mesafeli güç aktarımının gerekli olduğu yerlerde bu teknolojiyi kullanabiliriz.

Rüzgar Türbini Jeneratör Modelleri

Rüzgar türbinleri tasarımlarına ve boyutlarına bağlı olarak farklı türlerde jeneratörler kullanır.

  • İndüksiyon Jeneratörü: Çoğunlukla ızgaraya doğrudan bağlı olan ve ızgara bağlantısı için yumuşak bir marş kullanan Danimarka tipi rüzgar türbinlerinde kullanılır.
  • Senk. Jeneratör: Bu jeneratör türü Enercon, EWT vb. Tarafından kullanılır. Çünkü bu tasarım bir dişli kutusuna ihtiyaç duymaz, ancak şebeke senkronizasyonunu desteklemek için bir Dönüştürücü kullanılır.
  • İki Katılı Beslemeli İndüksiyon Jeneratörü: Bu tip jeneratörler, son on yılda 1MW – 2,5MW türbinler için, özellikle Çin’de çok yaygınlaştı. Sebep, kısmi değişken hızlı çalışmaya izin vermesi ve sadece rotor tarafında Power elektronik Dönüştürücüye ihtiyaç duymasıdır. Bu da maliyeti önemli ölçüde azaltır.
  • Senkron Jeneratör: Bunlar hem Dişlisiz hem de Şanzıman tabanlı türbinlerde kullanılır. Tam çevrim güç dönüştürücü kullanıyorlar. Kalıcı mıknatıslar yerine elektro mıknatıslar kullanılır. Çünkü yüksek verimli kalıcı mıknatıslar yapmak maliyetlidir.
  • Kayma halkalı İndüksiyon Jeneratörü: Bu muhtemelen en az kullanılan jeneratör tipidir ancak DFIG tasarımına giden bir basamak taşıdır. Rotoru, Akım Kontrol devresine bağlıdır ve sınırlı değişken kayma işlemine izin verir. Jeneratör doğrudan ızgara çiftidür ve rotor akımı kontrolü, bir dereceye kadar değişken hızda çalışma sağlar.

Tüm bu Jeneratör tipleri Fayda ölçekli rüzgar türbinlerinde görülebilir. Bazıları tasarım kolaylığı, maliyeti, çalışma güvenilirliği ve servis kolaylığı nedeniyle diğerlerinden daha yaygındır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.