Yapı Kayıt Belgesi ile İşyeri Ruhsatı Alınırmı

04.09.2018
Yapı Kayıt Belgesi ile İşyeri Ruhsatı Alınırmı

Yapı Kayıt Belgesi Hangi Avantajları Sağlar !

Öncelikle yapı kayıt belgesi ile hangi avantajlara sahip oluyoruz. Mevcut yapınıza, elektrik, su, doğalgaz bağlatabilirsiniz. Daha önce alınmış yıkım kararı veya idari para cezası var ise bunlar iptal olur.  Ayrıca iş yeri ruhsatı alabilirsiniz. 

Not: Yapı Kayıt Belgesi İmar açısından bir avantaj sağlamaz. Yani ; yapınız yıkılıp tekrardan yapıldığında, mevcut imar yönetmeliğine göre projelendirilir ve uygulanır. 

Yapı Kayıt Belgesi ile İş yeri Açma Ruhsatı Alınır mı ?

Alınır ! Öncelikle yapı kayıt belgesi nasıl alınır. İlgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum. Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra, ilgili belediyenize giderek iş yeri açma veya mevcut iş yeri ruhsatı alma dilekçesi vermelisiniz. Ancak belediyenin başvuru sırasında veya sonrasında “yapı kayıt belgesi” haricinde sizden talep edeceği farklı belgeler muhakkak olacaktır.

Yapı Kayıt Belgesi ile İş yeri Ruhsatını Nasıl Alırım.

Yapınız kendi tapulu arazinizin üzerinde ise, tapunuz ve almış olduğunuz yapı kayıt belgeniz ile ilgili belediyeye müracaat ederek iş yeri ruhsatınızı alabilirsiniz.

Yapınız hazine arazisi üzerinde ise, bakanlıktan ya satın alma yapmalısınız yada kiralama yapmalısınız. Satın alma yaparsanız yeni tapunuz ile iş yeri ruhsatı müracaatı yapabilirsiniz. Kiralama yaparsanız, kiralama evrakları ve yapı kayıt belgeniz ile iş yeri açma ruhsatı alabilirsiniz.

İlgili Kanun Maddesi;

Bu Usul ve Esasların amacı; 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncımaddesi uyarınca Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. İşbu Usul ve Esaslar, Yapı Kayıt Belgesi müracaatına, Yapı Kayıt Belgesi bedelinin hesaplanması ve ödenmesine, Yapı Kayıt Belgesi verilen Hazineye ait taşınmazların satışına, Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsar.

Yapı kayıt belgesinin kullanım yerleri

MADDE 6

(8) Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarda işyeri açma ve çalışma ruhsatı yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
  1. HIDIR dedi ki:

    KAT MÜLKİYETİ OLAN BİR YERDE ZEMİN KAT MESKEN OLARAK GÖZÜKMEKTE, YAPI KAYIT BELGESİ İLE İŞYERİ OLARAK BELİRTİLDİ. ANCAK BELEDİYE TAPU BİLGİSİNDE “MESKEN” YAZDIĞINDAN KAT MALİKLERİNİN ONAYINI TALEP EDİYOR. AÇIKLAMA YAPABİLİRSENİZ SEVNİRİM.