Drone İle Haritalamada Doğruluk

22.02.2019
Drone İle Haritalamada Doğruluk

Drone İle Yapılan Ölçümler Ne Kadar Doğru ?

Son birkaç yıl boyunca drone teknolojisi ilerledikçe, drone ile yapılan haritaların yüksek doğrulukta olması da mümkün. Fakat drone ölçümlerinde doğruluk hakkında konuştuğumuzda tam olarak neyi kastediyoruz ? Bir haritanın yüksek doğrulukta olması her zaman önemlidir. Ancak haritalarınız dan ne gibi bir doğruluk aralığı beklersiniz ? Drone ile haritalama doğruluğunun temellerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bir yazı hazırladık.

Drone İle Haritalama İçin Doğruluk Tanımı

Drone ölçümlerinde doğruluk konusunda iki yol vardır: Göreceli doğruluk ve mutlak doğruluk.

  • Göreceli (veya yerel) doğruluk: Göreceli doğruluk; Bir haritadaki belirli bir noktanın aynı haritadaki diğer noktalara göre doğru olma derecesidir. Başka bir deyişle, iki nokta arasındaki mesafe gerçekte 10 metre ise, aynı zamanda haritanızda da 10 metre olarak ölçülür.
  • Mutlak (veya global) doğruluk : Bir haritadaki bir noktanın gerçek dünyadaki sabit bir koordinat sistemine karşılık gelme derecesidir. Bir haritanın yüksek bir global doğruluğa sahip olması durumunda, bu haritadaki bir noktanın enlem ve boylamı gerçek GPS koordinatlarına uygun bir şekilde eşleşir. Ölçülmüş bir haritada herhangi bir noktanın enlemi, boylamı ve yüksekliği, bir GPS cihazı ile ölçülen gerçek GPS koordinatlarına tam olarak karşılık gelmelidir. Haritadaki GPS verisi ile gerçek dünyada aynı nokta için GPS verisi arasındaki fark, ölçüm verisinin X, Y, Z doğruluğu (X, Boylam, Y, Enlem ve Z, yükseklik) şeklindedir.

Göreceli doğruluk kendi içinde çalışmalar için uygun olabilir. Örneğin hafriyat ölçümleri veya mimari çalışmalar. Ancak haritacılar için plan, halihazır yani karşılaştırma gereken çalışmalarda mutlak doğruluk çok önemlidir. Bunun için yapılması gerekenler, yer kontrol noktasının maksimum seviyede doğruluğu ve drone donanımının en uygun özelliklere sahip olmasıdır.

Drone ile Ölçümü Etkileyen Unsurlar

Bir İHA’nın doğruluğunun derecesi, fotogrametrik işlem ve Zemin Kontrol Noktalarının (GCP) doğruluğu dahil olmak üzere çeşitli tekniklere bağlıdır.

Bununla birlikte, ölçümünüzün mutlak doğruluğunun klasik sistem GPS ve total station’un doğruluğundan daha yüksek olamayacağının farkında olmalısınız.

Doğruluk, drone modelinize göre değişecektir. Küçük drone kameranızla çektiğiniz yüzlerce, hatta binlerce küçük fotoğrafı bir araya getireceksiniz. Bu nedenle, haritanın her pikselinin tam olarak olması gereken yere yerleştirilmesi neredeyse imkansızdır. Ayrıca Drone pilotu yine en önemli etkenlerden biridir. Uçuş güvenliği ve uçuş tecrübesi, ayrıca haritalama mantığını en azından asgari ölçülerde bilmelidir.

Ölçümlerinde doğruluğunu etkiyecek faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Arazinin şartları (ağaçlık, fazla sayıda yapı vs.)
  • Uçurduğunuz drone modelinin donanımı
  • Görüntü örtüşme tekniği (kullanılan yazılım)
  • Hava koşulları
  • Makinenin kararlılığı (havada sabit durma yeteneği)
  • GPS ile karşılaştırma tekniği (yer kontrol noktaları)

Drone Ölçümlerinde Hata Oranı

Zemin kontrol noktaları, bir drone haritalama ölçümlerinde yer kontrol noktalarının sayısı ve dağılımı, sonuçlanan haritanın mutlak doğruluğuna önemli katkı sağlar. Yer kontrol noktaları bilinen ölçüm noktalarına hizalamak, güvenilirliklerini ve ölçüm amaçlarına yönelik hataları da iyileştirir.

Örneğin; bir yer kontrol noktasının merkezi 2 cm genişliğinde bir çizgi ise (bu sebeple fotoğraflarda kolayca tanımlanabilir), görüntüdeki o noktayı konumlandırmanın kalınlığı nedeniyle yalnızca 1-2 cm’lik bir potansiyel hata olacaktır. Bunu GPS veya RTK’nın konum doğruluğuna ekleyin (genellikle en iyi 1-2 cm) buda toplamda 4-6 cm’lik bir potansiyel hata elde edeceğiniz anlamına gelir.

Drone İle Ortofoto Üretimi

2019 Satın Alabileceğiniz En İyi Drone Modelleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.